Jiří Ludvík: Říkají o mně, že jsem sebevrah!

Ve Znojmě začíná jedna z největších očekávaných kulturních událostí regionu – Hudební festival Znojmo. Otěže organizačního týmu bude už pošestnácté tradičně držet jeho prezident Jiří Ludvík. Letos zažil, co ještě nikdy předtím. Do cesty se mu totiž postavil mocný soupeř – koronavir Covid-19 a současně také opatření, která přijala vláda.


Prezident hudebního festivalu Jiří Ludvík

Znojemské i Mikulovské vinobraní, festival Petera Dvorského a další populární akce – všechny jsou posunuty nebo zrušeny. Vy jste nic nevzdali, vytrvali a zahajovací koncert festivalu je na programu už v pátek 10. července. Slavíte?

Věděli jsme, že festival udělat chceme, i když byl výhled nejdřív katastrofický, nikdo nevěděl, jak se to všechno vyvine. Příprava ale jela naplno. Přesunout bylo nakonec zapotřebí jen koncert Adama Plachetky. Jinak program včetně opery zůstal v nezměněné podobě. V tomto směru asi budeme unikátní v celé České republice. Zatím ale neslavme. Jde o to, aby přišli diváci a podpořili nás. Abychom prodali dostatečné množství vstupenek a neskončili v minusu. Jsem ale optimista.

Jste tím známý. Nicméně, z pohledu jiných, prý hodně riskujete.

Někteří o mně dokonce v nadsázce říkají, že jsem sebevrah. Ale já prostě pevně věřil, že festival bude a že se vládní opatření uvolní v dostatečné míře a že všechno dobře dopadne.

Možná umíte předpovídat budoucnost nebo spoléháte na intuici, na to, že máte tam nahoře mocné přímluvce. Jinak si to vaše riskování neumím představit.

Určitě. Ale spíš bych to pojmenoval sebenaplněním. Když něčemu věříte a děláte pro to maximum, tak se to vždycky podaří. Musí. Aspoň u mne to tak funguje. Je třeba se rozhodnout a jít za tím.

A co finanční prostředky, o kterých jste hovořil na začátku? Když nejsou, ani tohle nepomůže.

Ale pomůže. Měli jsme samozřejmě udělané propočty, uvažovali o možných ztrátách, propočítávali, co nás čeká a nemine. Nakonec se ale našlo až nečekaně sponzorů. A samozřejmě jsme museli hledat úspory a šetřit.

Říkáte ovšem, že festival proběhne skoro v nezměněné podobě.

To šetření diváci nepoznají. Seškrtali jsme hlavně provozní náklady, například na propagaci, omezily se nákupy tolik potřebných investic, musíme se ještě bez nich obejít. Také jsme požádali některé umělce, kteří přitom od března nehráli, aby nám vyšli vstříc a souhlasili se snížením gáže. A tak dále a tak dále.

Jaká hygienická opatření čekají na posluchače? Nebudou něčím zaskočeni?

Tušíme, že koronavirus nekončí. Bude tu dál. Celý náš tým je proto napojen na elektronické eroušky, to znamená management, umělci, všichni. Naši dobrovolníci nadávají, že jim to žere v mobilech baterky, ale to se nedá nic dělat. (Jde o aplikaci pomáhající hygienikům rychleji dohledávat lidi, u nichž je vysoké riziko nákazy – poznámka redakce.) Dále dodržujeme vše, co je státem přikázané, nejsou už nutné rozestupy, jsme ale dál limitování tisícem…

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *