Starosta Jan Grois: Obchvat nezastavil ani koronavirus

Přestože koronavirová pandemie zrušila ledacos včetně Znojemského historického vinobraní, na obchvat nedosáhla. Několikaměsíční informační klid kolem obchvatu však po dalších informacích přímo volá. První otázka pro prvního muže radnice Jana Groise byla zřejmá.Pane starosto, vaším hlavním volebním tématem byl obchvat. Poslední dobou to však vypadalo, že se tématu poněkud vyhýbáte. Bylo to schválně?

Určitě ne, probíhalo totiž územní řízení, což je jedna z nejdůležitějších podmínek, které musejí proběhnout, aby se mohlo začít stavět. Územní řízení má na starosti státní správa a já jako politik do toho nemohu zasahovat. Nechtěl jsem je komentovat, abych úřad nevystavil riziku, že někdo podá námitku na systémovou podjatost, a tím zdrží všechno o několik měsíců. Abych to vysvětlil, pokud do médií řeknu, že chci, aby se obchvat konečně dostavil, mohou účastníci řízení podat námitku na systémovou podjatost, tedy, že já – jako starosta – ovlivňuji celou státní správu, aby nám vydala povolení. Jde to pak na Kraj, případně na ministerstvo – a mezitím, než se rozhodne, uplyne třeba půl roku.

Už jenom popsáno to zní dost šíleně.

Nikoliv, tohle je denní realita České republiky. Uvedu další příklad. Před volbami jsem Načeratickým slíbil, že jim uděláme chodník. Bylo jasné, že je potřeba. Děti vracející se ze školy chodily pro krajnici a šlo o zdraví. Mezitím uplynuly dva roky, aniž by šlo cokoli vidět. Teď si řeknete, že musím být úplný blázen, co nám trvalo dva roky na tom, než uděláme chodník. Mám určitě k ruce spoustu úředníků a nejsem schopen zvednout zadek a zařídit to, vždyť to musí být záležitost maximálně několika týdnů. Takže pozor. Překvapení. Dva roky nám trvalo vyřídit papíry. Pozemky nebyly ve vlastnictví města, museli jsme je získat od Kraje. Takže kolečko schvalování, vyjadřovaček, na všechno jsou lhůty a všechno se musí pěkně projednat. Pak máte pozemek a chystáte projektovku. Nakonec hledáte firmu, která vám to postaví, a opět čekáte, protože se vám nějaké firmy mohou odvolat. Mezitím uplynou dva roky jako voda. Můžete být na své podřízené pes a každý den je kontrolovat, a neuděláte s tím nic, protože bojujete papírovou válku.

Srovnáváte chodník s mega stavbou typu obchvatu?

Srovnávám, poněvadž prostým příměrem to sedí. Vynásobte problematiku obyčejného chodníku deseti nebo raději padesáti – a máte důvody, proč se náš obchvat vleče víc než 13 let. Není to o tom, že by nebyli peníze nebo lidé na stavbu, ale je to o tom, že si stát sám na sebe schválil tak složité zákony, že jen vyřídit papíry trvá přes deset let. Spis má stovky až tisíce stran a ke všemu jsou vyjadřovačky a lhůty, které nedodržují sama ministerstva. Pokud chcete stavbu zablokovat, nemusíte se ani moc snažit, stát vám v podobě komplikovaných zákonů sám podá pomocnou ruku. Ten proces papírování patří pod státní správu, takže do toho jako politik vůbec nemůžete zasáhnout a jen čekáte, až se všichni vyjádří a vyřídí se námitky a k nim se všichni zase vyjádří. Mezitím se kompletně změní zákony, takže se v některých věcech jede úplně od začátku.

Od toho jsou ale politici, aby tohle změnili.

Pamatujete si, jak jsem před necelým rokem rozesílal premiérovi, ministrům, poslancům a senátorům dopisy kvůli obchvatu? Šlo o změnu ustanovení v zákoně o urychlení dopravní infrastruktury, která by umožnila rychleji vyvlastňovat a vykupovat pozemky, což je jeden z problémů našeho obchvatu. Všichni se mi tenkrát smáli, že nemám šanci. Pomohl mi až Roman Onderka, který za nás lobboval ve sněmovně. Právě teď poslanecká sněmovna zákon schválila a je tam obecné ustanovení, které půjde aplikovat i na náš obchvat. Můžeme tak celou stavbu urychlit. Přiznám se, že jsem kvůli tomu bombardoval poslance esemeskami i v průběhu pandemie.

Dobře, ale jak jsme na tom s obchvatem právě teď. Prosím o objektivní odpověď bez příkras.

Úřad vydal rozhodnutí o umístění stavby (takzvané územko). Rozhodnutí má 186 stran. Můžete si jej představit jako středně dlouhý román psaný nesrozumitelnou řečí plnou paragrafů a odkazů na zákony. Je to však rozhodně posun a dobrá zpráva. Znamená to, že míček už není na městském úřadu, ale přesouvá se na účastníky řízení. Mohou nastat dvě varianty. Za prvé nikdo z účastníků se neodvolá. Investor požádá o stavební povolení, vypíše se výběrko na zhotovitele stavby a konečně stavíme. Za druhé někdo z účastníků se odvolá. Celé rozhodnutí jde na Kraj. Tam kvůli komplikované legislativě může ležet třeba rok. Kraj buď rozhodnutí potvrdí, anebo zruší. A teď pozor, jestli Kraj dá úřadu za pravdu, tak ještě nemůžeme bouchnout šampaňské, protože účastníci řízení se mohou obrátit na soud. A celá věc se může táhnout další roky, než soud rozhodne. Držme si palce a doufejme, že nás náš právní systém nesemele.

Pojďme trochu do osobní roviny. Čtenáře určitě zajímá, jak bude první muž Znojma trávit léto.

Trávit dovolenou budu samozřejmě v Česku. Ti, kdo mě tady už nějaký čas sledují, vědí, že to bude na mojí chatě na Vranově. Je tady úplně všechno, co potřebujete pro relax. Snoubí se tu v jednom krásná příroda, voda a božský klid. Nevyměnil bych to za žádnou cizinu. Prostě moje srdcovka.

Budete mít vypnutý telefon?

To v téhle funkci úplně nejde. I vzhledem k tomu, že v některých regionech se zvyšují čísla nakažených Covidem-19, musím být jako šéf krizového štábu pořád na příjmu.

Bude to vůbec dovolena?

Ale určitě, užiji si ji s rodinou. Nejlíp si vyčistím mozek při práci na chatě a při výletech. Kdo má chatu, ví, že je vždycky co spravovat. Taky se těším, až si zajdu do místní hospody jen tak v kraťasech na jedno pivo a probereme s chlapama novinky. Zatím se mnou všichni baví, tak je to dobré znamení, že se ze mě ještě nestal papaláš. S dětmi také zkusím začít rybařit, bude to naše premiéra.

Vlastimil Mrva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *