Znamed: Třešinka na dortu, která uzrála v pravý čas

Klinika asistované reprodukce Znamed na znojemské ulici Jana Janského sice vznikla díky iniciativě MUDr. Petra Uhra teprve nedávno, nicméně základy této instituce zaměřující se na gynekologii a péči o ženu byly položeny už v dobách, kdy zdejší nemocnice nastartovala proces příhraniční medicínské spolupráce mezi regionem naším a rakouským.U zrodu této iniciativy figurovalo tenkrát nejen samotné vedení znojemské nemocnice, ale rovněž renomovaní odborníci – MUDr. Miroslavem Kavkou počínaje a MUDr. Radkem Chvátalem konče.

Kontakty, jejichž základy byly položeny před léty, však uzrály do konkrétní podoby a nyní nastal ten správný čas sklízet ovoce.

A sklizeň ovoce – jak známo – je třeba jak neuspěchat, tak nepromeškat.

Základní potřeba vzniku kliniky Znamed tkví v tom očividném, že přirozená délka věku se prodloužila, zatímco lidské rozmnožovací schopnosti zůstaly na ustálené hodnotě. Důsledkem je stále rostoucí počet dětí, které se rodí pouze díky umělému oplodnění.

Zakladatel a ředitel kliniky Znamed MUDr. Petr Uher sdělil našemu listu, že hlavní důvod je stejně alarmující, jako zůstává prostý. Věk prvorodiček se v poslední době totiž mimořádně zvyšuje.

„Po osmatřicátém roku věku se hranice plodnosti výrazně snižuje. Proto vždy radíme, aby se páry kolem třiatřiceti let vážně zamyslely nad založením rodiny. Doporučujeme párům možnost navštívit některé centrum asistované reprodukce a nechat si udělat takzvaný test plodnosti.

S pomocí několika málo vyšetření totiž umíme odhadnout ohrožení plodnosti jak u žen, tak i u mužů,“ doporučuje na základě momentální situace MUDr. Petr Uher.

A právě takový test na klinice Znamed  byl bezplatně nabízen minulý týden.

Znojemská klinika Znamed vznikla v moderně rekonstruované budově v areálu nemocnice – jako výsledek česko-rakouské spolupráce v oblasti poskytování…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Vlastimil Mrva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *