Obyvatele Únanova vylekal únik radiace

Hasičské sirény, muži v ochranných oblecích a celý den zátarasy před výrobnou keramiky v Únanově. Odborníci začátkem června v této části obce naměřili zvýšenou radiaci. Obyvatelé z okolí prožili několik hodin v nejistotě, a někteří dokonce rozšiřovali nepravdivé varianty černého scénáře. Pozdvižení na vsi nakonec skončilo dobrou zprávou: Nikdo ohrožen nebyl.


Skutečnost potvrdil únanovský starosta Jindřich Bulín. „Šlo o standardní preventivní postup při likvidaci látky pro výrobu kameniny po bývalém nájemci objektu, která neměla přípustné parametry. Objevili ji nájemci současní při úklidu. V minulosti bylo přechovávání této mírně radioaktivní látky přípustné, jenže později se zpřísnila pravidla. Tento fakt mi potvrdili i policisté,“ sdělil našemu týdeníku starosta.

Podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky vyslaný speciální tým naměřil v jedné ze skladovacích místností hodnotu radiace 1,5, uváděnou v jednotkách mikroSv. Pro srovnání: mamografické vyšetření prsu rentgenem krátkodobě obnáší těchto jednotek 400, rentgen paže znamená jednorázově dávku 1mikroSv (zdroj www.idnes.cz).

„Na místě zasahovalo deset našich lidí, odvezli jsme podezřelou…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *