Archeologický skvost po tisíci letech v zemi míří do muzea

Dvě stě padesát porcí. Až takové množství jídla se mohlo připravovat v železném plátovém kotli nalezeném před třemi lety při výzkumu na Hradišti u Znojma.

Staří Slované v něm vařili na počátku desátého století v období Velkomoravské říše.Tento udivující nález velkostí i zachovalostí vzbudil mezi archeology senzaci.

Nyní po náročném restaurování v Brně míří do Jihomoravského muzea ve Znojmě. K vidění bude v Domě umění už o prázdninách.

„Konečně se vrátí,“ říká archeolog David Humpola, jenž vzácný kotel společně s kolegy před třemi lety objevil.

Práce probíhaly pod hlavičkou Ústavu archeologické památkové péče Brno a Národního památkového ústavu.

„Jednalo se o záchranný výzkum při stavbě domu. Samozřejmě jsme tušili, že můžeme něco najít. V období Velkomoravské říše se tam nacházela dřevohlinitá hradba,“ vzpomíná David Humpola.

Když zachovalé zbytky hradby začali odborně rozebírat, objevili pozůstatek požářiště pravděpodobně z období zániku celého sídla. U paty opevnění pak archeologové uviděli zasypanou jámu, zřejmě bývalý sklípek, a nestačili se divit.

Uvnitř postupně odkryli tři na sebe navazující mlýnské kameny sloužící k mletí obilí, dále dvojici keramických nádob a jako třešničku na dortu železný kotel.

„Podařilo se nám jej celý vyjmout. Průměr má osmdesát centimetrů a vejde se do něj až sto dvacet litrů vody. To je odhadem skutečně takových dvě stě padesát porcí,“ dodává Humpola.

Žádná tak velká nádoba tohoto druhu se dosud na Moravě nenašla. Zda si v ní vařili třeba vojáci při ochraně hradiště, lze jen spekulovat. Výzkum nic takového neprokázal. Jisté ale je, že tento kotel, který archeologové a restaurátoři vzkřísili k životu, bude teď zářit mezi skvosty Jihomoravského muzea.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *