Nikola Valová: Jak to všecko dopadne? Namazaným dolů!

Svižný humoristický román, v němž se pozná leckterá. Budete se smát nahlas! Valentýnin život je jak béčkový film. Bydlí v suterénním bytě, říká si herečka, ale o pořádnou roli zatím nezavadila. Krásný princ, který by v upnutém triku spočinul u jejích dveří a řekl, miluji tě, nějak nezvoní. Když se v jejím životě objeví dva muži naráz – kamarád z dětství a charismatický herec z holandského souboru, který hostuje u nich v divadle – cítí v kostech, že se blíží onen očekávaný dramatický zvrat. Bude ale směrem k lepšímu, nebo k horšímu?Tolik anotační poznámka nakladatelství Fragment, která se zamýšlí nad obsahem knihy, ale pranic neříká o její autorce Nikole Valové pocházející ze Znojma.

Slečno Valová, sice se pointa příběhu nikdy neprozrazuje – a tím spíše ne v knize -, ale přece jen mi to nedá: Jak to nakonec dopadne?

Dopadne to namazaným dolů: Pětadvacetiletá Valentýna se snaží prorazit jako herečka, ale zdá se, že i ten sebemenší úkol musí zákonitě skončit katastrofou. Román je určený především pro mladé ženy, ale baví prý i muže…

Předpokládám, že dílo má životopisné prvky.

Lidé se mě často ptají, jestli jde o autobiografii. Nejde. Kdybych napsala, co se mi v životě opravdu děje, čtenáři by mi to neuvěřili.

Jak dlouho jste žila ve Znojmě?

Narodila jsem se tam, nyní žiji v Praze, ale na rodné město vzpomínám ráda. Žila jsem v něm až do třinácti let, než jsem se s rodinou přestěhovala do Valašské Bystřice.

Pamatujete si okamžik, kdy jste se rozhodla psát?

Už v devíti letech jsem začala spřádat svoje první dětské fantazie o tom, jak se stanu spisovatelkou. Splnit si tento sen mi trvalo jen pár let – přibližně dvacet. Mezitím jsem vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci i absolvovala mediální studia na Karlově univerzitě v Praze. Pracovala jsem jako redaktorka v České televizi a jako produkční asistentka u filmu. Zároveň jsem se angažovala v divadlech a ve filmové a televizní tvorbě jako herečka.

Jaké máte vlastně koníčky, nepočítám-li ovšem samotné psaní?

Miluji cestování, žila jsem a studovala ve Francii a v Austrálii. Momentálně se živím jako cvičitelka jógy a divadelní herečka. I když žiji v Praze a často bloudím po světě, do Znojma se pořád ráda vracím.

Volání rodné hroudy?

Znojmo zůstane mým rodným domovem napořád. Miluji jeho drobné uličky a celé Podyjí. Vždycky, když mohu, vylezu na Kraví horu a koukám na staré město. Krásně to uklidňuje.

Nicméně město jako takové v knize nikterak nefiguruje.

To je pravda pouze částečná, protože hlavní hrdinka je původem z malého města, takže nějaká skrytá inspirace tam asi byla.

Připravil: -TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *