Cena města Znojma: Profesor Dalimil Dvořák, Neptun i Knobovi

Znojemští zastupitelé udělili Cenu města Znojma třem osobnostem a čtyřem kolektivům. Mezi oceněnými je i znojemský rodák Dalimil Dvořák z Ústavu organické chemie v Praze, zakladatel a předseda dozorčí rady Nadace Experientia. Pracoval na výzkumu antivirových látek, které se později uplatnily v lécích proti AIDS či proti žloutence typu B. Z finančního podílu licencí a patentů spolu s manželkou nyní profesor Dvořák finančně podporuje stamilionovými částkami mladé vědce.


Profesor Dalimil Dvořák z Ústavu organické chemie v Praze, zakladatel a předseda dozorčí rady Nadace Experientia, je znojemský rodák. Byl mimo jiné u vývoje léku proti HIV. Spolu s manželkou finančně podporuje nemalými částkami mladé vědce; foto: archiv Dalimila Dvořáka

Ocenění je udělováno od roku 2016 za uměleckou, hospodářskou, publicistickou, sportovní a jinou činnost či práci, která je v úzkém vztahu k městu, nebo byla vytvořena na jeho území, anebo jinak přispívá k jeho rozvoji a propagaci.

„Držitelé této ceny obdrží pamětní písemné ocenění a symbolický klíč k městu. Vlastní předání se uskuteční 17. listopadu v Městském divadle ve Znojmě,“ informovala za Město Petra Maršounová.

Přehled všech letošních oceněných: Robert Knebl za významný a dlouhodobý společenský přínos a šíření dobrého jména města Znojma; Pavel David za dlouhodobou významnou propagaci Znojma v oblasti kultury; Dalimil Dvořák za významnou celoživotní činnost v oblasti organické chemie, významnou filantropickou aktivitu, kterou obohatil více oblastí veřejného života; kolektiv Centra sociálních služeb; kolektiv Vietnamské komunity; kolektiv vodáckého oddílu Neptun; manželé Marcela a Josef Knobovi, majitelé firmy PPO Group.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *