Organizátoři Hudebního festivalu koronaviru navzdory

Šestnáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo se navzdory koronavirovým opatřením uskuteční v nezměněné podobě a v plném rozsahu. Je jedním z mála letních akcí, které proběhnou v plánovaném termínu. Od 9. až 26 července se tak ve Znojmě a okolí odehraje pod jeho hlavičkou více než dvacet pět hudebních akcí. Ústředním tématem bude prolnutí divadla a hudby s podtitulem “Hudba v divadle, divadlo v hudbě”.


Houslový virtuóz Pavel Šporcl

Až na výjimky účinkují samí Češi.  „Neslevili jsme z úrovně a jsme na to hrdí, že jsme jako jedni z mála nechali festival připravovaný na červen všechny akce v plném rozsahu proběhnout. Budeme možná omezeni kapacitou, nebo budeme muset zajistit ochranné prostředky, ale jsme moc rádi, že po tak dlouhé době odloučení od kultury jsme to my a tým spolu Hudba Znojmo, který může lidem přinést hudební rozptýlení, jak jsou na něj z minulých ročníků zvyklí,” řekl Jiří Ludvík, prezident festivalu.

Festival se zaměřuje především na klasickou hudbu, v programu lze nalézt i cimbálovou muziku, jazz a originální crossoverové programy. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty při svíčkách, objevování největšího libretisty dějin Pietra Metastazia, folklorní koncerty i akce pro děti.

„Kompaktní dramaturgie přináší širokou škálu koncertů od komorních přes symfonické až po open-air akce a vlastní operní produkce, které připravuje festival každoročně jako letní stagiony ve spolupráci s Czech Ensemble Baroque. Patronem festivalu je houslový virtuóz Pavel Šporcl. Netradiční místa Znojma i jeho krásné okolí se tak v červenci stávají na tři týdny hudebním zážitkem pro každého návštěvníka,“ dodává mluvčí festivalu Petra Štorková.

Očekávaným projektem ve vlastní produkci je operní pantomima DER TRAUM / SEN Michaela Haydna (24., 25. a 26. 7.2020). A jako to bude s degustací vína, která k festivalu tradičně patří? „Moc si přejeme, aby to šlo jako v minulých letech, ale vůbec nevíme, jestli to bude možné. Víno místních vinařů je ale kořením našich koncertů a spolu s operou ve vlastní produkci jsou to hlavní dvě věci, které nás odlišují od jiných festivalů klasické hudby v Česku. Zatím ale čekáme, nařízení se mění živelně,“ doplňuje ještě Petra Štorková.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *