MUDr. Dalibor Štambera: Nemusíme čerta namalovaného na zdi ještě tahat za ocas

Říká se, že po bitvě je každý generál, ale na MUDr. Dalibora Štamberu se toto rčení nevztahuje, poněvadž byl generálem už před bitvou. Dne 23. března poskytl tento někdejší náměstek ministra zdravotnictví našemu listu rozhovor, v němž bez servítků analyzoval koronavirovou situaci včetně alibistické neschopnosti vlády, jejíž zmatečnost se v následujících měsících jen prohloubila. Nadto již tehdy upozornil na možnost dnes tolik probírané druhé vlny nákazy a uvedl jako jednu z možností boje proti ní promořenost obyvatelstva virem, což řekl ve chvíli, kdy o tom čelní představitelé, kteří řídí stát, zatím vůbec neuvažovali.


foto: -TIK-

Pane doktore, bylo skutečně všechno, s čím na lidi vláda vyrukovala, skrz naskrz špatně?

Ne, byly učiněny kroky, o jejichž smysluplnosti netřeba pochybovat. Některá opatření zafungovala, jiná však nikoliv. Na druhou stranu je ale nutno nezakrývat, že vláda zvolila vůči občanům mnohdy bezradnou komunikační strategii. Ale i zde je nutno neházet všechny do jednoho pytle. Myslete si co chcete, ale já se domnívám, že například premiér se plně ujal zodpovědnosti, i když často od těch, kteří mu měli připravovat podklady, nedostával validní informace.

Vůbec si nedovedu představit, jak by to vypadalo, kdyby z klíčového ministerstva, tedy z ministerstva zdravotnictví, již v lednu odešel profesor Prymula. A také nechci komentovat katastrofální nedostatek ochranných pomůcek i situaci při jejich zajišťování.

Před dvěma měsíci jste jasně vyslovil hypotézu, že pokud nebude naše populace dostatečně promořena a nebude dostatek vakcín, je třeba být ve střehu, pokud virus udeří na podzim znovu. Řekl jste, že nás pak čeká stejné martyrium, jaké máme v této chvíli – alespoň zčásti – za sebou. Jako slovo do pranice pak tenkrát vyznělo, když jste stál za svým, že systém, který ochrání vysoce rizikové skupiny a jinak nechá infekci volně proběhnout, může být z dlouhodobého pohledu smysluplný. Dneska se ukazuje, že jste rozpoznal realitu dřív, než ji viděli ostatní. Co řeknete nyní?

Nechci malovat koronavirového čerta na zeď, když už tam je. A navíc – ono to není s promořeností tak jednoduché. I ve státech, kde byl daleko volnější režim, není promořenost tak vysoká, jak se čekalo a nedá se říci, že je to jediná záchrana. Dnes víme trochu…

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání na všech novinových stáncích nebo online zde.

Vlastimil Mrva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *