Miloslav Stingl stihl ledacos, s Gagarinem se seznámil prostřednictvím prezervativů

Originální cestovatel a etnograf Miloslav Stingl navštívil sice sto padesát zemí napříč všemi kontinenty, do Prosiměřic vzdálených pouhých dvě stě čtrnáct kilometrů od jeho bydliště se mu přesto nepodívat nepodařilo. Přitom v roce 2005 tam získal čestné členství v klubu cestovatelů Globe. Dlouholeté pozvání už uskutečnit nestihne. Zemřel ve věku nedožitých devadesáti let letos v květnu.Se znojemským regionem jej nepřímo spojuje ještě dokončovaný televizní dokument o jeho životě, jehož režisérem je slavný znojemský rodák a též velký světoběžník Steve Lichtag.

Film nese název Malý velký Okima, protože jeden indiánský kmen v Tichomoří zvolil Miloslava Stingla za svého náčelníka a přidělil mu jméno Okima – Ten, který vede. Steve Lichtag měl možnost českého indiánského náčelníka během natáčení dobře poznat, už z minulosti byli navíc dobrými přáteli.

„Pracovalo se s ním úžasně, ovšem byl často nevyzpytatelný,“ vzpomíná režisér. „Byl ve svém věku už trochu hypochondr a často hledal důvod, proč nemusí přijít. Na place se však zase rozzářil do starého Stingla, protože miloval publikum, a zvláště dámské,“ dodává Lichtag. Filmaři toho dokázali využít. Když potřebovali, aby obzvláště perlil a vyprávěl své úžasné historky, postavili za kameru nějakou jeho sympatickou obdivovatelku.

Měl jich tisíce a tisíce.

Miloslav Stingl byl naprosto unikátní, jiný, s obrovskou pamětí, geniální v jazycích (domluvil se sedmnácti jazyky, mimo jiné jazykem papuánského kmene Kumů – pozn. redakce). Jeho život byl ale především o neuvěřitelných náhodách.

Jednou šel do obchodu a pomohl Rusovi domluvit se s prodavačkou, který potřeboval koupit prezervativy za pět korun. „Stingl se na něj podíval – a tím Rusem byl Gagarin, A tak se s ním seznámil,“ vypráví Steve Lichteg. Ano, i takové neuvěřitelné příběhy se Miloslavu Stinglovi stávaly.

„Na druhou stranu nebyl použitelný v normálním životě a neuměl si našroubovat ani žárovku. Pokaždé, když se vrátil z nějaké cesty, nezajímalo ho nic jiného, než rychle zaznamenat své zážitky. Kufr zaparkoval, nerozbalil a zapomněl, že v něm má oblečení. Svlíkl se donaha, sedl si do pracovny a v uvozovkách dokud nenapsal, od stolu neodešel. Proto také byly ty jeho knihy tak chytlavé, nic si nevymýšlel,“ vzpomíná Steve Lichtag.

Dokument, který o něm natočil, má mít premiéru v České televizi po prázdninách. Můžeme se určitě na co těšit, i když k nám už nikdy nepřijede.

-jan-

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *