Prvního června odstartují stolní tenistky Moravského Krumlova přípravu na novou sezonu

Stolní tenis  Prvního června odstartují stolní tenistky Moravského Krumlova přípravu na novou sezonu. Tu minulou Česká asociace stolního tenisu ukončila kvůli bezpečnostním a hygienickým opatřením už po základní části. Play-off bylo zrušeno. Krumlovský tým tak obsadil stejně jako v předešlém roce páté místo, což s ohledem na kvalitu kádru, který měl trenér Jindřich Bíla k dispozici, bylo určitě zklamáním.„Předčasné ukončení sezony nám do karet nenahrálo. V průběhu soutěže jsme se potýkali s různými komplikacemi. Renata Štrbíková řešila nepříjemné rodinné záležitosti, Číňanka Liu potom chyběla několik týdnů kvůli vízovým omezením. V kompletním složení jsme v podstatě nastoupili jen jednou, veškerou pozornost jsme směřovali k play-off,“ lituje zrušení vyřazovacích bojů krumlovský trenér.

Sezona úplně nevyšla ani druhému krumlovskému týmu hrajícímu pod hlavičkou MK Řeznovice. „Po nečekaném triumfu našeho béčka v 1. lize, jsme se rozhodli využít práva postupu a vyzkoušet sezonu se dvěma družstvy v nejvyšší soutěži,“ vysvětluje Bíla. V sestavě extraligového nováčka dostaly kromě hráček, které postup vybojovaly, příležitost především mladé hráčky z České republiky i ze zahraničí. Na záchranu to však nestačilo.

„Opět se potvrdilo, jak kvalitní naše nejvyšší soutěž je a jak propastný rozdíl zívá mezi Extraligou a 1. ligou. Navíc na potřebné úrovni není ani v cizině jednoduché hráčky najít.“

S angažováním zahraničních hráček mají v Moravském Krumlově bohaté zkušenosti, za poslední tři roky se jich v barvách místního klubu představilo hned devět, včetně dvou asijských posil z Japonska a Číny. Jednoznačně nejlépe se na jihu Moravy aklimatizovala Ruska Ekaterina Chernyavskaya, která se zařadila mezi základní opory týmu a připravuje se už na svoji čtvrtou sezonu v dresu MK.

Přestože krumlovské stolní tenistky v uplynulé extraligové sezoně výsledkově nenaplnily vysoká očekávání, nepovažují ji v Krumlově za vyloženě nevydařenou.

Cenných výsledků dosáhly Krumlovanky především na mezinárodní scéně. Podruhé v řadě se probojovaly mezi osm nejlepších týmů evropského poháru Europe Cup. Zatímco před rokem neměly ve čtvrtfinále proti ruským šampionkám z Kazaně valnou šanci na postup, letos svedly s portugalským Juncalem vyrovnanou bitvu. O postupu týmu z dalekých Azorských ostrovů nakonec rozhodly detaily. Logicky se tak nabízí další meta, na kterou by v Moravském Krumlově chtěli dosáhnout.

„Přestože start v Europe Cupu je pro klub finančně náročný, je reprezentace České republiky v mezinárodních soutěžích jednou z našich priorit. Zápasy v evropských pohárech jsou zajímavé pro diváky i samotné hráčky. V nadcházející sezoně bychom chtěli navázat na výsledky z posledních let a zase trošku posunout svá maxima. Tedy, pokud se vůbec budou mezinárodní soutěže hrát,“ připustil trenér Moravského Krumlova. Situace kolem pandemie koronaviru je obecně velmi nepřehledná, rovněž veškeré mezinárodní soutěže stolních tenistů jsou přerušeny a žádné bližší scénáře zatím neexistují.

Cenného ocenění se stolním tenistkám Moravského Krumlova dostalo také v prestižní anketě Sportovec roku, kde byly vyhlášeny nejlepším sportovním kolektivem Znojemska pro rok 2019. „Vyhlášení našeho týmu MK nejlepším sportovním kolektivem Znojemska pro nás bylo velikým překvapením a samozřejmě také velkou ctí. Ocenění, kterého se nám dostalo, si velice vážíme a zároveň je považujeme za určitý závazek. Závazek k tomu, aby také naše další výkony a výsledky odpovídaly statutu nejlepšího týmu,“ říká Jindřich Bíla a pokračuje: „Chtěli bychom touto formou poděkovat všem partnerům našeho klubu, bez kterých bychom nikdy ničeho nedosáhli. V první řadě Městu Moravský Krumlov a Jihomoravskému kraji, generálnímu dodavateli sportovních potřeb všenastolnítenis.cz a společnosti Butterfly i hlavním partnerům klubu společnostem Jeřáby Hanyš, Prefa Brno, Máslové trubičky, Oseva Eximpo Praha a Aventro.

Děkujeme také všem příznivcům a fanouškům našeho klubu, bez nichž by to naše pinkání nedávalo smysl!“

V uplynulých dnech v Krumlově oznámili změny v kádru pro nadcházející sezonu. „Po jednom roce v našem týmu skončila Číňanka Liu Jing Xuan a bohužel také talentovaná česká reprezentantka Anna Matějovská, která měla být jedním z našich trumfů do budoucna. Nakonec však upřednostnila studium na vysoké škole v Praze a rozhodla se pro návrat do svého mateřského klubu z Vlašimi.“ Ten je jedním ze šesti nováčků v nejvyšší soutěži. „S ohledem na nedohraný soutěžní ročník totiž stolnětenisová asociace rozhodla, že právo postupu má každý tým, který měl v době ukončení soutěže alespoň teoretickou šanci na postup.

V nadcházející sezoně by se tak v Extralize žen mělo místo deseti představit až šestnáct družstev. Už dříve projevily kromě Vlašimi zájem také Sparta Praha, El Niňo Praha, Ústí nad Labem, u rezervních týmů Hodonína, Dobrého a Hradce Králové, není však jasné, zda nečekané příležitosti k postupu využijí,“ vysvětluje Jindřich Bíla. Také nadcházející sezona tak bude něčím výjimečná a nestandardní. Kluby aktuálně čekají na rozpis soutěže a informace o hracím systému a počtu sestupujících.

„My určitě podpoříme okamžitou redukci zpět na deset týmů. Rozšíření soutěže bude atraktivní především pro nováčky a slabší celky, rozdíl mezi špičkou tabulky a ostatními bude obrovský a celá řada zápasů bude velmi jednoznačná.“ dodává krumlovský trenér.

Novou posilou krumlovského týmu je zkušená česká reprezentantka Lenka Harabaszová přicházející z bundesligového NSU Neckarsulm. Než odešla za zahraničním angažmá do Německa, vyhrála s Hodonínem čtyři extraligové tituly v řadě. V české nejvyšší soutěži nastoupila naposledy v roce 2017 ve finále proti Moravskému Krumlovu a právě tento tým si vybrala pro návrat. „Máme obrovskou radost, že se nám podařilo takto skvělou hráčku do našeho týmu přivést,“ říká nadšeně trenér krumlovského týmu a dodává: „Lenka je nejen skvělá a zkušená hráčka, je to také velká bojovnice, která se umí skvěle připravit na klíčové zápasy a předvést v nich ty nejlepší výkony. Takový lídr nám v posledních letech trošku chyběl.“

V základní sestavě by měla Harabaszová doplnit svou bývalou parťačku z reprezentace a Hodonína Renatu Štrbíkovou, která na jihu Moravy rovněž prodloužila smlouvu. Obě havířovské rodačky se tak po letech znovu sejdou v jednom týmu. Třetím pilířem základní sestavy Moravského Krumlova je Ekaterina Chernyavskaya. Poslední dvě místa v sestavě budou patřit mladým talentovaným hráčkám. „Z Ústí nad Orlicí, odkud u nás už vloni hostovala, se k naší velké radosti do Moravského Krumlova definitivně stěhuje Eliška Šedová. Pátou hráčkou týmu bude bronzová medailistka z posledního ukrajinského šampionátu Anastasiya Dymytrenko,“ odtajňuje krumlovský lodivod jména nových posil. Teprve osmnáctiletá juniorská reprezentantka přichází do Krumlova z týmu SumDU – Hratsiya s vizitkou nejlepší hráčky ukrajinské Superligy.

Obě mladé hráčky by měly, také s ohledem na rozšíření soutěže, dostat v prvním týmu spoustu příležitostí a posbírat cenné zkušenosti. Zároveň by měly nastupovat za „béčko“ v 1. lize a pokusit se společně s Šárkou Pikolonovou, Sandrou Šafaříkovou a Danielou Růžičkovou oslabenou soutěž vyhrát.

-MK-

foto: archiv MK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *