Zastupitele Kacetla vyvedli policisté

ZNOJMO  Poslední zasedání zastupitelstva města Znojma, které se uskutečnilo v prostorách louckého kláštera, nebylo netradiční pouze místem konání. Odehrála se zde scéna jako z grotesky, když byl Jiří Kacetl, jeden ze zastupitelů, vyveden policií, neboť si odmítal nasadit roušku.


foto: -bur-

Jednání zastupitelstva již nějaký ten pátek se zájmem navštěvuji. Často bývají zdrojem zajímavých informací a mnohdy také situací s ostřejšími výměnami názorů. Také to poslední dávalo hned od začátku tušit, že v den, kdy skončil nouzový stav, nebude o slovní přestřelku nouze. Nechybělo moc a invektiva se mohla změnit v inzultaci.

Tradičními soupeři argumentačních bojů bývají starosta Jan Grois a opoziční zastupitel Jiří Kacetl, kteří se záhy ujali svých obvyklých rolí.

Pokud bych měl vylíčit vzniklou situaci, nemohu se ubránit asociaci se školními léty. V poslední lavici sedící žák Kacetl jako správný rebel (který se ponejvíc zdržuje co nejdále od kantora) neměl jako jediný zakryté dýchací otvory rouškou, k čemuž ho Grois v roli učitele výchovně vyzýval. Neuspěl. A se stejnou se potázali také někteří z ostatních žáků, kteří se postavili za svého kantora.

Kacetl zarytě hájil své stanovisko a odvolával se na ukončený nouzový stav a téměř nulovou epidemiologickou situaci v Jihomoravském kraji.

Chvíli se zdálo, že tím celá záležitost skončí a jednání bude pokračovat v poklidném duchu. Avšak po půlhodině vešli do místnosti dva policisté a starosta Grois vyhlásil pauzu. Muži zákona, které přivolal přítomný šéf Městských strážníků, jak na svém facebookovém profilu starosta později potvrdil, si to namířili rovnou ke Kacetlovi.

Vyhlášením přestávky jako by přestalo na chvíli platit také nařízení o dvoumetrových rozestupech, na jejichž striktní dodržování byli před zahájením jednání všichni upozorněni. Zastupitelé se zvedli ze svých židlí a začali se shlukovat. Neviděl jsem tedy důvod, proč si nejít poslechnout rozhovor mezi policisty a Kacetlem. Samozřejmě se zapnutým diktafonem.

Kacetl: Jediné, co platí, je nařízení ministerstva zdravotnictví a podle právního výkladu nezávislé advokátní kanceláře, který jsem si dnes ráno přečetl, tato nařízení nemohou omezovat základní právo a svobodu.

Policista: Základní právo a svoboda je pohyb, nikoliv rouška.

Kacetl: Rouška je určitě.

Policista: Vy si to vykládáte podle sebe.

Kacetl: Dělejte si svoji práci.

Policista: Tak já vás požádám o prokázání totožnosti dle paragrafu 63 zákona o Policii.

Kacetl: Ale připomínám, že podle vyjádření lékařů vdechování vlastních výparů z plic, je proti smyslu veškerých ochranných nařízení. Další věc je výjimka, pokud vám rouška přivozuje psychické problémy, které z ní já mám, nemusíte ji nosit. Toto je pro mě takový zásah do lidských práv a svobod, že si to nepřeji.

Policista: Ale pořád se dopouštíte přestupku.

Kacetl: Dokud byl nouzový stav, respektoval jsem to, protože to je naprosto mimořádná situace.

Policista: Ale tady je shluk více obyvatel. V uzavřených prostorech bude povinnost nosit roušku ještě několik měsíců.

Kacetl: V tom případě nemohu vykonávat svoji práci zastupitele a odcházím.

Policista: I tak si musíte roušku nasadit.

Kacetl: Roušku mi stát nedal, to je ten problém.

Policista: Mně ji taky ušila maminka, pane.

Kacetl: Toto ale není zákonný stav. Já se tady bráním opravdu nesmyslnému zákonu. Vy za něj nemůžete. A toto je můj protest proti němu.

Policista: Máte na to právo, ale teď se dopouštíte přestupku…

Celá situace působí o to komičtěji, jelikož poté, co byl Kacetl vyveden, vstoupily do sálu zastupitelky SPD s ochrannými štíty, které samy o sobě šíření viru nebrání. Nehledě na to, že někteří ze zastupitelů si roušky sundávali, když třeba pili nebo smrkali. Ale to už policisté neřešili. Pokud by někdo z přítomných osob byl nakažený koronavirem, odcházeli bychom důkladně promoření všichni.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *