Tomáš Třetina: Starostové vyzývají poslance k podpoře měst a obcí

Starosta města Moravský Krumlov Tomáš Třetina (TOP 09) a starosta města Jevišovice Pavel Málek (Nezávislí) dali dohromady výzvu na podporu měst a obcí, která byla v minulých dnech odeslána členům Poslanecké sněmovny.


Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina

Starostové znojemských měst a obcí ostře tak vyjádřili svoji nespokojenost s finančním výpadkem v daňových příjmech a žádají poslance o podporu senátního tisku číslo 256 k Zákonu 159/2020, který tento výpadek narovnává.

„Obdržené inkaso daní za duben 2020 je nižší o 35-40% než v roce 2019.

Jedná se tak o obrovský propad, že ho naše rozpočty nemohou unést. Jestliže toto snížení, zapříčiněné započtením daňových bonusů pro osoby samostatně výdělečně činné do sdílených daní, bude zachováno, obce nebudou schopny investovat, což znamená zaměstnávat lidi a dávat zakázky firmám.

 

Co je ale zásadní, stovky obcí nejsou schopny splácet své závazky vůči bankám,“ vysvětluje celý problém Tomáš Třetina (TOP 09), starosta města Moravský Krumlov.

Investice jsou přitom v mnoha případech zásadní pro fungování obcí a měst. Zároveň, pokud obce přestanou investovat, zaměstnavatelé to pocítí v následujících měsících a státní rozpočet ztratí mnohem více, než nyní na přerozdělení ušetřil.

„Rádi bychom tedy požádali poslance, aby podpořili senátní tisk číslo 256 k Zákonu 159/2020 o kompenzačním bonusu.

Podporou tohoto návrhu zajistí nejen daňové příjmy obcím či městům, ale hlavně následné inkaso daní do státního rozpočtu, podpoří zaměstnanost v regionech, a práci nejen pro osoby samostatně výdělečně činné, ale i další firmy a zaměstnavatele,“ uzavírá Tomáš Třetina (TOP 09).

Za jihomoravský kraj podpoří výzvu znojemských starostů a výše uvedený tisk i hlasováním poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).

Andrea Lukáčová, krajská manažerka TOP 09

Tomáš Třetina (TOP 09) starosta města, Moravský Krumlov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *