Nezmrzlí Pankrác, Servác, Bonifác i Žofie jsou čilí a mají se k světu

DUKOVANY  Jaderné elektrárny patří mezi nejstřeženější objekty v České republice, a proto jsou doslova protkány nejmodernější zabezpečovací technikou. Sokolí oči, které od jara bdí nad elektrárnou Dukovany, však nejsou součástí nového technického zařízení, ale patří páru živých sokolů stěhovavých, který zahnízdil na stopětadvacetimetrovém ventilačním komíně. Příroda tím dala energetikům k 35. výročí od zahájení provozu elektrárny dárek v podobě čtyř mláďat tohoto dravce. Sokolí čtyřčata mají už svá jména. Inspirací byli energetikům ledoví muži Pankrác, Servác, Bonifác a Žofie, kteří minulý týden slavili svůj svátek.  Kroužkování pak potvrdilo dobrý stav všech mláďat, která se před čtrnácti dny vylíhla jedinému sokolímu páru na Vysočině.Hnízdění sokolů podporuje ČEZ dlouhodobě v jaderných elektrárnách v Dukovanech a v Temelínu, kde tyto ptačí páry zahnízdily úplně poprvé. V průběhu devíti let z elektrárenských hnízd vzlétlo 84 mladých sokolů.

Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem, který z České republiky zcela vymizel, ale v posledních letech se ornitologům podařilo populaci těchto ptáků na naše území navrátit. Jejich hnízdiště se obvykle nacházejí ve více než stometrových výškách. Proto se energetici v Dukovanech už před třemi lety rozhodli využít výšku ventilačních komínů a na každý umístili budku k zahnízdění.

Kontrola hnízdiště v minulém týdnu přinesla překvapení v podobě čtyř mláďat starých jen pár dnů „Bylo to příjemné překvapení. Jedná se o mladý pár sokolů, a proto jsou pro mě sokolí čtyřčata nečekaným, ale krásným překvapením. Budu se opakovat, ale ČEZ lze bez nadsázky označit za největší sokolí farmu v republice. Navíc byla průkopníkem ochrany sokola stěhovavého v průmyslových lokalitách.“ říká ornitolog Václav Beran a výzkumný pracovník společnosti Alka Wildlife.

Instalovaná fotopast potvrdila dobrý stav sokolí rodinky.

Střežené prostory jaderných elektráren poskytují sokolům i zabezpečení proti ztrátám vajíček, ke kterému v přírodních podmínkách občas dochází.

Jiří Bezděk tiskový mluvčí JE Dukovany

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *