Marek Venuta: Jediné, co se na transfuzce nezměnilo, je lidský přístup vždy usměvavých sestřiček

Ve znojemské nemocnici se odběr krve a plazmy nezastavil ani po vyhlášení nouzového stavu. V době všemožných omezení a zákazů zavedených původně pro zpomalení šíření nové nemoci, je třeba i nadále léčit pacienty a pomáhat především těm, kdo to nevyhnutelně potřebují.


foto: archiv Marka Venuty

K lékařským výkonům je v mnoha případech potřebná krev, proto znojemská nemocnice odběry krve nezastavila ani v této, medicínsky vypjaté době.

Na transfuzní stanici byla přijata celá řada opatření zavedených pro větší bezpečnost samotných dárců a samozřejmě i zdravotnického personálu lékařů a sester.

Do prostor transfuzky jsou nyní dárci pouštěni jednotlivě a na vyzvání. Každý příchozí je požádán o desinfekci rukou a je mu změřena teplota. Židle v čekárně jsou od sebe odděleny bezpečnou vzdáleností a roušky pro všechny jsou samozřejmostí. Nově musí dárce vyplnit ještě tři otázky ohledně nové nemoci, aby bylo riziko přenosu nákazy skrze krev sníženo na minimum.

Pravidelným dárcem je i zastupitel Marek Venuta (na snímku vpravo), který dodává:

„Jediné, co se tady asi nezměnilo, je lidský přístup vždy usměvavých sestřiček, kterým za to patří velké díky. Pomáhat si navzájem by mělo být mezi lidmi samozřejmým standardem, proto vyzývám všechny, kdo mohou, ať darují krev a nebojí se. Je to totiž skutek milosrdenství.“

Vlastimil Mrva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *