Jak dlouho budou vojáci na hranicích?

Region  Už od poloviny března vypomáhají kvůli nedostatku policistů na hraničních přechodech vojáci. Jako bychom se vrátili několik let v čase, kdy bylo naprosto běžné, že ulicemi mašírovali muži v uniformách. Dnes je můžeme opět potkávat nejen ve Znojmě, ale také ve Vranově a Bítově, kde jsou ubytovaní. A jak to tak vypadá, ještě tady nějaký ten pátek zůstanou.„Příslušníci všech skupin štábu byli povoláni do kasáren a začaly přípravy, aby mohla jednotka vyrazit do přidělených hraničních prostor a začít plnit úkoly ve prospěch Policie České republiky,“ sdělil před více než měsícem velitel 7. mechanizované brigády plukovník Petr Svoboda.

Odstartoval tím manévry stovek uniformovaných mužů a žen, kteří vyrazili na hraniční přechody. Na česko-rakouské hranici pomáhá policii sto šedesát sedm vojáků 74. mechanizovaného praporu. Jejich stanoviště jsou v Břeclavi, Hodoníně a ve Znojmě, kde jsou ubytováni. Odtud vyjíždějí k hraničním přechodům, například ve Valticích, Mikulově, v Hatích, Hevlíně nebo Hnanicích.

„Vojáci, kteří byli nasazeni na státních hranicích k posílení Policie České republiky v Jihomoravském kraji, byli ubytováni v internátní ubytovně střední školy ve Znojmě. V rámci preventivních karanténních opatření byli také ubytováni ve vojenských zotavovnách ve Vranově a na Bítově, a to před nástupem do směny na hraničních přechodech,“ uvedla vedoucí oddělení komunikace s veřejností Armády České republiky Magdaléna Dvořáková.

„Mají dvanáctihodinové směny s policisty, společně kontrolují osoby ve vozidlech, zda mají povolení vjezdu přes hranice. Na některých stanovištích jsou zavedeny i mobilní hlídky, které zabezpečují turistické přechody,“ zmínil plk. Petr Svoboda.

A jak uvedla Magdaléna Dvořáková, „armáda k úkolu posílení policie na státních hranicích byla určena nařízením vlády České republiky.“

Dá se tedy předpokládat, že až vláda nařízení odvolá, budou odvoláni také vojáci. Ale kdy to bude? Hranice mohou podle některých politiků zůstat zavřené třeba rok.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *