Osvobození: Z bláta do louže

V pátek uplynulo pětasedmdesát let od historické chvíle, kdy ve Znojmě 8. května odpoledne zavlál prapor vítězství a skončil největší globální konflikt v dějinách lidstva. Brno sice obsadila Rudá armáda už 26. dubna, ale jih Moravy, který byl součástí Sudet, se dočkal osvobození až na samém konci války.Rudoarmějce (snímek znojemského archivu) zdržela tehdy rozvodněná Dyje u Drnholce. Fotografie nádraží pochází z archivu Josefa Vlasáka.

Většina Znojmáků vítala osvobozenecká vojska s nadšením a s úlevou. V předchozích dnech je deprimovalo především každodenní cílené bombardování. Největší škody ve městě způsobily spojenecké nálety. „Nejničivější byl ten, který sovětské letectvo podniklo 20. dubna,“ tvrdí historik Jiří Kacetl. Rudá armáda tak chtěla zabránit posílení obrany Vídně.

„Svržení nacistického zla bylo v perspektivě dobových aktérů hlavním cílem všech sil, které stály na straně spojenecké aliance. Tento cíl byl splněn. Znamenalo to vítězství, jehož důstojná oslava je i sedmdesát pět let poté na místě,“ připomíná Adrian Portmann, česko-švýcarský historik. Jedním dechem však dodává, že se jednalo se o osvobození od nacistického jha. „To však neobnovilo svobodu, ale zahájilo více než…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *