„Kateřina Veliká“: O svých slabinách samozřejmě vím, ale nechám si to pro sebe

Kateřina II. Veliká ovládla ve druhé polovině osmnáctého století celou ruskou říši. Moravský Krumlov si v posledních letech podmanila její jmenovkyně. Stolní tenistka Ekaterina Chernyavskaya se na jihu Moravy zabydlela a stala se důležitou součástí krumlovského klubu. Brzy čtyřiadvacetiletá rodačka z Gorodovikovsku už tři roky žije a trénuje ve Znojmě, kde našla svůj druhý domov.Ke stolnímu tenisu Katyu přivedla v šesti letech maminka, sama aktivní hráčka a trenérka. Malá plavovláska brzy výkonnostně přerostla své vrstevnice v Kalmycké republice a ve dvanácti letech se ještě v kadetském věku se stěhovala do dvanáct set kilometrů vzdálené Samary. Tam se zapojila do přípravy v místním reprezentačním centru mládeže. Do Samary se stěhovala společně s maminkou, která v milionovém městě na Volze bydlí dodnes.

V samarské stolnotenisové akademii se Katya propracovala až do ruské juniorské reprezentace. V barvách národního týmu absolvovala několik juniorských turnajů Světového poháru. Největších úspěchů dosáhla na juniorských mezinárodních mistrovstvích Španělska a Itálie, kde obsadila shodně druhé místo. Vrchol své mládežnické kariéry potom prožila na juniorském Mistrovství Evropy v italském Riva del Garda, kde s ruským týmem vybojovala bronzové medaile.

V Samaře se postupně probojovala také do elitního ženského týmu, v jehož dresu pravidelně nastupovala v ruské Premierlize, kde si ji vyhlédlo vedení krumlovského klubu. Po úspěšné sezoně a zisku stříbrných medailí v české Extralize v roce 2017 totiž prošel krumlovský tým velkou obměnou a právě Ekaterina Chernyavskaya společně s Japonkou Mitsuki Yoshida měly nahradit odcházející reprezentantky Čechovou a Šlehobrovou. Přestože se Moravskému Krumlovu v následujících třech letech nepodařilo zopakovat historickou finálovou účast, obě zahraniční hráčky prokázaly své kvality.

Už v průběhu své prvního roku se Ruska propracovala do základní sestavy krumlovského týmu a postupnými kroky stoupá v žebříčku. Dnes je s třemi odehranými sezonami služebně nejstarší hráčkou týmu a vedle zkušené olympioničky Renaty Štrbíkové a Číňanky Liu Jing Xuan se trošku nečekaně stala také nejúspěšnější hráčkou nabitého kádru MK. V uplynulé extraligové sezoně dokázala porazit všechny hráčky české špičky a v individuálním hodnocení Extraligy se posunula už na šesté místo. Velmi cenným skalpem je pro ni také vítězství nad nejlepší hráčkou české nejvyšší soutěže a 70. hráčkou světa Polkou Natalii Partykou, pro kterou to byla jediná porážka.

Výborné výkony a dobré výsledky vynesly Katyi také místo v širším kádru ruské ženské reprezentace. V uplynulém roce se zúčastnila čtyř turnajů světového okruhu Pro Tour. Odehrála mezinárodní mistrovství Chorvatska, Maďarska, Polska a také Czech open v Olomouci. Jako studentka Magnitogorské polytechnické univerzity se zúčastnila akademického mistrovství Evropy a především letní Univerziády v italské Neapoli, odkud si přivezla bronzovou medaili ze soutěže družstev.

Výsledkem píle a tvrdé práce je také strmý vzestup světovým žebříčkem, ve kterém během uplynulého roku Ekaterina Chernyavskaya poskočilo o více než tři sta míst. Aktuálně jí patří 285. příčka. Další progres, stejně jako vyřazovací boje v české nejvyšší soutěži ukončila celosvětová pandemie Covid a s ní spojená restriktivní opatření. Všechny mezinárodní akce byly až od konce července zrušeny, žebříčky zmrazeny. Po nezvykle dlouhé přestávce by se měly stolní tenistky Moravského Krumlova vrátit za stůl na začátku června. Ani v době nucené přestávky ale krumlovská opora nezahálí, na novou sezonu se připravuje individuálně, kondici si udržuje převážně v příjemném prostředí Gránického údolí.

  • Ekaterina Vyacheslavovna Chernyavskaya
  • 24 let, Gorodovikovsk, Kalmycká republika, Rusko
  • na světě, 121. v Evropě
  • trenér: Jindřich Bíla
  • třetí sezona v Extralize ČR, bilance 19/20: 33:13, 6. místo

Připravujete se na svou čtvrtou sezonu v dresu MK. Znamená to, že jste v Moravském Krumlově spokojená? Máte nějaké dlouhodobější plány?

Ano. Vidím ve své hře pokroky a dá se říct, že jsem zde naprosto spokojená. Upřímně, dlouhodobé plány nemám moc ráda. Snažím se soustředit na to, abych byla připravena na soutěže, které mě v nejbližší době čekají.

Trávíte spoustu času mimo domov, bez rodiny a přátel. Zvláště teď, když není možné cestovat. Nestýská se vám?

Stýská. Myslím, že stejně jako všem lidem, kteří jsou dlouhodobě pryč z domova.

Jaké jsou vaše největší přednosti a naopak, víte o slabinách ve svojí hře?

Troufnu si říct, že jsem zodpovědná a pracovitá. O svých slabinách samozřejmě vím, ale nechám si to pro sebe (smích)

Kterého výsledku v kariéře si ceníte nejvíc? A jsou také zápasy, na které byste raději zapomněla?

Mým nejcennějším výsledkem byla asi výhra nad Natalii Partykou. Je to skvělá hráčka, navíc to bylo v důležitém utkání. Byl to pro mě velmi náročný, ale zároveň nádherný zápas. Samozřejmě mám za sebou i některé nevydařené zápasy. Za některé z nich se občas stydím. Ale myslím, že není dobré na ně zapomínat. Raději se snažím poučit z chyb, které jsem udělala. Každá porážka je totiž tou nejlepší zkušeností, která může pomoci k dalšímu zlepšení.

Zkoušela jste někdy nějaký jiný sport? Kdybyste si mohla vybrat, který byste ráda vyzkoušela?

Jako dítě jsem hrávala kromě stolního tenisu také volejbal a basketbal. Chtěla bych vyzkoušet tenis, ale v přípravě se nedá moc kombinovat s ping-pongem. Tak třeba mi to vyjde letos.

 

Sledujete další sporty? A který je váš nejoblíbenější? Máte nějaký oblíbený tým nebo sportovce?

Někdy koukám na volejbal, hokej nebo gymnastiku, ale nedá se říct, že bych nějak sledovala každý výsledek. Prostě mám ráda sport. A samozřejmě. Mým velkým idolem je Maria Sharapova. Opravdu miluju její přístup k práci a nechávám se inspirovat.

Minulá sezona skončila nečekaně brzy. Těšíte se zpátky za stůl?

Samozřejmě! Doufám, že bude možné vrátit se k tréninku co nejdřív.

Máte nějaké cíle pro nadcházející sezonu? Čeho byste chtěla dosáhnout?

Pravděpodobně jako vždy – předvádět špičkové výkony a sbírat dobré výsledky.

-MK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *