Obyčejný vandalismus

Popice  Osmačtyřicet zastavení, která mapují naše stromy, keře i Národní park Podyjí. A nespočet smrtelných ran, které zasadil naučné stezce na katastru obce vandal, který zatím zůstává neznámý.


Marek Venuta s poškozenými panely; foto: archiv redakce

Stezka spatřila světlo světa díky Popickému spolku, jenž ve spolupráci s parkem Podyjí a za finančního přispění Chvalovic každou dřevinu označil popiskou sestávající z dřevěného hranolu, na němž byla připevněna vysvětlující cedulka. Popiska byla ukotvena na ocelovém trnu, který byl vsazen do betonové patky zapuštěné v zemi.

Za uplynulé čtyři roky se občas stalo, že některá z nich byla vyvrácena, snad tím, když se o ni někdo opřel. Bohužel, začátkem dubna neznámý vandal vytrhal ze země i s betonem pět těchto popisových značek a šestou, kterou se mu nepodařilo ze země vytrhnout, nenávratně zničil. Vedle nich vyvrátil ze země i sloupek s turistickými značkami. Všechny zničené věci pak naházel do přilehlé zahrady, kde je našel Marek Venuta, předseda této příměstské části.

„Je opravdu tristní, že si nevážíme toho, co druhému dalo spoustu práce a úsilí. Některé panely patří také stromům, které jsem zde osobně před lety vysazoval, proto mě to mrzí dvojnásobně. Věřím, že poničené panely se podaří brzy nahradit novými, aby i nadále mohly plně informovat a vzdělávat turisty i místní občany,“ řekl pro Znojemsko Marek Venuta.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *