Nadační fond Pomáháme Znojemsku vyčlenil sto tisíc korun na nákup ochranných pomůcek

V minulých dnech nadační fond Pomáháme Znojemsku vyčlenil částku sto tisíc korun na nákup roušek. Nejen o tom jsme si povídali se znojemským senátorem Pavlem Štohlem.


Zarouškovani Evžen Adámek z Charity a senátor Pavel Štohl.

Pane senátore, s trochou nadsázky lze říct, že momentální stav ve společnosti si vynutil plošné rouškobraní. Jak ale bude dál? Bude to stačit?

I když současná situace je naprosto mimořádná, přesto je třeba nepodléhat panice. Věřím, že všechno nakonec zvládneme. K optimismu mě opravňuje mimo jiné i skutečnost, že v této nelehké době spousta lidí pracuje obětavě, nad rámec svých povinností, a to nezřídka i s rizikem ohrožení vlastního zdraví. Jsou to zejména lidé v první linii, jako jsou lékaři, sestřičky, policisté, hasiči, ale třeba i pracovníci v obchodech a koneckonců v terénu jsou i novináři.  A kromě nich jsou tady i ostatní, kteří pomáhají mimo rámec své profese, ať už šitím roušek, seniorům s nákupy nebo jinak. Jsem přesvědčen, že i díky těmto lidem nad koronavirem zvítězíme. Rád bych proto poděkoval všem těmto obětavým lidem, kteří v této době nezištně pomáhají.

Dneska hodně lidí pomáhá. Jak jste na tom vy osobně?

Musím přiznat, že míra solidarity mezi lidmi mě opravdu dojala. Vždyť v současné těžké době pomáhá snad každý, kdo může. A tak jsem ani já nechtěl zůstat pozadu. Proto jsme  v nadačním fondu Pomáháme Znojemsku vyčlenili částku sto tisíc korun na nákup roušek, které scházejí téměř všude. Jsem rád, že poslání nadačního fondu, to jest pomáhat regionu, mohlo i nyní splnit svůj účel. Podařilo se nám získat kvalitního dodavatele – šicí dílnu, která pro nás doposud ušila 1 300 kusů bavlněných roušek, které jsme mohli bezplatně rozdat potřebným.

Kam jste tyto roušky dodali?

První část byla určena do Oblastní charity Znojmo a do sociálních služeb, protože právě tito zaměstnanci přicházejí často do kontaktu s rizikovou skupinou, to jest se seniory. Druhá část byla potom určena pro prodavače vybraných obchodů, ať už těch menších nebo velkých marketů. Protože prodavači také působí v první linii a zatím se na ně příliš nepamatovalo. Dle mých informací se i ve velkých řetězcích museli zpravidla spolehnout pouze na zajištění roušek vlastními silami.

Jak situaci ohledně koronaviru zvládla dle vašeho názoru vláda?

Některé věci se mohly řešit dřív, například ustanovení krizového štábu nebo způsob zajištění dodávek roušek. Ale myslím si, že teď není vhodná doba, abychom tyto nesrovnalosti řešili. Musíme být jednotní. Nechme politiku stranou. Myslím si, že až vše odezní, bude dostatek času si vše vyříkat a případně i kritizovat.

Jak funguje Senát?

Normálně, i když pracuje ve stavu legislativní nouze. To znamená, že se projednávají pouze ty vládní návrhy zákonů, které je bezpodmínečně nutné projednat, a to ve zkrácené časové lhůtě. Jedná se například o schválení změn podmínek ošetřovného nebo otázky, týkající se přijímacích zkoušek. Jinak se Senát stejně jako sněmovna scházejí v redukovaném složení, aby v případě karantény mohl zasedat i v dalších týdnech. V této chvíli mám dvě prosby. Jednak bych chtěl všechny poprosit o trpělivost a toleranci. V posledních dnech mám pocit, že se zvyšuje napětí ve společnosti zejména mezi lidmi, kteří mají jiný názor na postup a řešení současné situace. Rovněž se nemohu ubránit dojmu, že se zvyšuje agresivita vůči těm, kteří jsou virem nakaženi. A za druhé bych chtěl vyzvat všechny, aby důsledně dodržovali vládní nařízení a hygienická doporučení. Jedině zodpovědným přístupem totiž můžeme nad pandemií zvítězit. Na závěr chci popřát nám všem – buďme zdrávi!

Zpracoval: -TIK-

1 komentář: „Nadační fond Pomáháme Znojemsku vyčlenil sto tisíc korun na nákup ochranných pomůcek

 • 19.4.2020 (13:35)
  Permalink

  Dobrá práce! Roušky jsou určitě potřeba.

  Podle mě by je měli dostat hlavně chudí lidé (bezdomovci, nezaměstnaní, důchodci a lidé pobírající sociální dávky) a nižší střední třída (např. dělníci, prodavači, uklízečky atd.).

  Lidé středních majetkových poměrů a bohatší si je mohou obstarat sami.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *