Šestaosmdesátileté Anežce, co je celý den sama, pomáhá víra

Paní Anežce ze Znojma je 86 let. Kvůli koronaviru patří k nejvíce ohroženým. Vůbec nevychází z bytu, aby se nenakazila. Jenže její příbuzní jí nemohou pravidelně pomáhat, například zajišťovat nákupy. Dobrovolnické centrum ADRA ji proto zařadilo ve spolupráci se znojemskou samosprávou do programu pomoci. Jak taková pomoc probíhá a vůbec, jak se paní Anežka teď cítí? Povídali jsme si s ní telefonicky.


foto: Alžběta Janíčková

Kde jste se o programu této konkrétní pomoci vlastně dozvěděla?

Informovala mě o ní známá. Věděla o mém problému, že se musím co nejvíc chránit a nikam nevycházet. Vláda to ostatně doporučila. Asi dvakrát za týden za mnou přichází dobrovolnice. Předem jí napíšu lísteček, co potřebuji nakoupit. Nákup mi položí u dveří a odejde. Já si ho pak vezmu dovnitř. Musím být opatrná.

Můžete mi prozradit, jestli se bojíte?

Bojím se hlavně o své příbuzné. Mojí švagrové je osmdesát, také penzistka, dcera jí zakázala komukoliv otevřít, protože má různé nemoce. Kdo je nějak nemocný, už ví, co to obnáší a koronavir chytnout nechce.

Co děláte celé dny takhle sama?

Čas mi utíká rychle. Spát jdu mezi desátou až jedenáctou večer. Ráno kolem půl sedmé vstávám. Později ne, to bych v posteli tak dlouho nezvládla. Trochu svačím, dopoledne si něco uvařím, telefonuji se známými, rodinou. Večer v šest hodin zapínám pravidelně zprávy v televizi, sleduji různé komentáře. Na seriály a filmy se nedívám, ale když jsem teď celé dny sama, potřebuju být v obraze. Jinak nebudu vědět nic, ani vlastně, že je nějaký koronovir. No, a ještě, nesmějte se mi, udělala jsem si v bytě takovou dráhu a chodím po ní. Abych se hýbala a nevyšla ze cviku.

Takže máte v pokoji něco jako tělocvičnu? Rozumím tomu dobře?

Ano. Židle jsem složila na sebe, aby bylo místo a také srolovala koberec, abych si ho moc nezničila. Prostě chodím a chodím. Když tu nebyl koronavir, nachodila jsem venku dva až tři kilometry denně. O víkendu pět až sedm. Letos jsem ještě chtěla naposledy na…

Celý rozhovor najdete v aktuální vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *