Iveta Maurerová: Vítězství v Miss České republiky pro rok 2018 mi otevřelo dveře

Dobrý den, Iveto, ještě jednou díky, že se mnou, třebas na dálku, komunikujete. Děkuji. Je vidět, že jste zvyklá komunikovat. V poslední době jsem oslovil mnoho lidí s žádostí o rozhovor (moc sportovních soutěží na okrese zrovna neprobíhá) a měli z toho docela šok… Nebyli schopni komunikace… (Karanténa je mocnější než karate.) Myslíte si, že je komunikace pro život důležitá?Myslím, že komunikace je pro život opravdu důležitá, především se svými nejbližšími, tzn. rodinou a přáteli. A myslím si, že na to hlavně často zapomínáme, z důvodu toho, že máme hodně práce, a ta se pro nás stává prioritou. Všechno zlé je k něčemu dobré – momentální těžká situace, kterou nyní všichni prožíváme, nám umožnila se na chvíli alespoň nad vším zastavit a uvědomit si, co je v životě opravdu důležité, můžeme trávit více času a více komunikovat se svými nejbližšími, vzpomenout si i na lidi, na které jsme dosud zapomínali, zajímat se více o své blízké.

A komunikace ve vaší profesi modelky?

Ano, v modelingu je komunikace také velmi důležitá. Máme totiž také i hodně zakázek v zahraničí, takže je důležité, aby modelka uměla ovládat alespoň anglický jazyk, popřípadě další cizí jazyk. Komunikace je hodně důležitá také u focení s fotografem a správné focení by se bez toho neobešlo, protože modelka se sama nevidí, jak to na fotce opravdu vypadá. Takže je fajn, když fotograf modelce řekne, jak lépe natočit hlavu nebo dát nohu – ruku jinak apod. Zároveň i v soutěži krásy se koukáme nejen na vzhled a proporce dívek, ale právě hlavně i na to, co má v hlavě, jak umí reagovat na kameru, na otázky a rozhovory. Naopak v soutěži Miss České republiky to bereme jako prioritu, protože naše finalistky a vítězky mají mnoho rozhovorů do médií, televize, rádia apod. a je důležité, aby dívky uměly komunikovat. Nyní soutěž Miss České republiky uzavřela spolupráci s rádiem Frekvence 1 a budou zde jako hosté vítězky a soutěžící dívky. Zde je velmi důležité, aby se dívka dokázala vyjadřovat na vysoké úrovni.

Není vlastně každá fotka o komunikaci? (úsměv)

Ano je to tak, v každé fotce se odrážejí pocity modelky a každá fotka nám tím, co na ní je a jaký má modelka výraz, chce něco říct. Fotografie je zkrátka taková jiná forma komunikace. Pokud tedy fotíme nějakou kolekci oblečení, je důležité vybrat k danému modelu správný výraz, sportovní oblečení tedy nebude foceno se stejným výrazem, jako kdyby byla modelka v elegantních šatech. Často fotografové či klienti dbají na samotný příběh dané fotografie, a pokládají si otázky: „Co má fotografie sdělit?“

Jak jste se vlastně modelkou stala?

S modelingem jsem začala v 15 letech, byl to odmalička můj velký sen se stát modelkou. A  co víc, vítězkou Miss České republiky. Začala jsem úplně od nuly, nikde jsem neměla žádné známé, ani jsem nevěděla o někom, kdo by mi poradil. Po letech tvrdé dřiny, co jsem si prošla několika menšími soutěžemi krásy, nabrala více zkušeností a kontaktů, jsem se odhodlala přihlásit i do té největší soutěže v Česku a povedlo se. Vítězství v soutěži Miss České republiky pro rok 2018 mi tak otevřelo dveře ještě více a to nejen do světa modelingu, začala jsem například i moderovat. Díky tomu, že vím, jak je těžké probojovat se ke svým vysněným cílům, bych tu ráda byla i pro ostatní dívky, které by také chtěly být v modelingové dráze a teprve s tím začínají. Kdyby jste tedy cokoliv potřebovali ohledně toho vědět nebo s něčím poradit, jsem tu a nebojte se na mne obrátit.

Asi zbytečná otázka – modeling a sport, modeling a péče o tělo, ale nejen vnější, ale i vnitřní… Nejen zátěž fyzická, ale i duševní?

Ano, pokud se chci věnovat modelingu, musím tedy pečovat i sama o sebe. To znamená, stále si udržovat postavu. Pravidelně cvičím, momentálně tedy doma, jinak chodím nejméně čtyřikrát týdně do posilovny. Cvičení pro mě není ale jenom fyzická zátěž, je pro mě především relax a odpočinek, protože můžu od všeho vypnout a věnovat se opravdu jen sama sobě. Nevyhýbám se však ani jiným sportům, jako je třeba jízda na kolečkových bruslích nebo jízda na koni. Jak říkáte, není to jen ale o té fyzické zátěži, ale i duševní. Častokrát se setkávám s tím, že si lidé myslí, že v modelingu dívkám nabude sebevědomí. Je to přesně naopak. Ocitneme se totiž v kolektivu, kde kolem nás je tolik krásných dívek, že si člověk začne říkat, že „ta má delší nohy“, „ta má hezčí vlasy“, „ta umí lépe chodit na podpatcích“, a naopak se nám svědomí začne zmenšovat. Je ale důležité, abychom zůstali takoví, jací jsme, a naopak dali do popředí naše nedostatky. Abychom se každým jiným typem člověka inspirovali. Takže jinak řečeno, péče o mé tělo z vnitřního pohledu je neustále se zdokonalovat, pracovat na sobě, uvědomovat si své cíle a jít si za nimi.

Jaké jsou vaše největší zážitky za poslední rok?

Za poslední rok jsem především jako aktuální vítězka Miss České republiky 2018 spolupracovala a zároveň i spoluorganizovala další ročník Miss České republiky, od samotných castingů, po semifinálová kola, roadshow finalistek v různých městech naší republiky až po velké finále, které bylo samozřejmě nejnáročnější na přípravu, a kde jsem předávala korunku a žezlo své nové nástupkyni. Jak už jsem ale říkala, vítězství v Miss České republiky mi otevřelo dveře, objevila jsem se na největších českých módních přehlídkách, například na Czech Fashion Weeku, fotila jsem billboardové kampaně, stala jsem se tváří několika předních českých firem. Zároveň mi Miss České republiky umožnila moderovat jejich akce a nyní se mi práce moderátorky rozrůstá i dále, protože mi přišly i další a další nabídky na moderaci. Například na premiéře největší módní přehlídky bižuterie v České republice s názvem Made in Jablonec, jsem se poprvé neukázala jako modelka, ale jako moderátorka, což pro mne byla velká čest. Další věc a pro mě jeden z mých největších dosavadních úspěchů, ze kterého jsem opravdu nadšená, že jsem dostala epizodní roli v seriálu Slunečná a také roli v kriminálním seriálu v režii Filipa Renče, zatím nemohu k tomu prozradit více, ale už brzy mě můžete vidět na televizních obrazovkách. Opravdu moc jsem si natáčení užívala a opravdu mě to chytlo a chtěla bych se tomu věnovat i nadále, pokud se naskytne možnost ještě si někde zahrát, rozhodně bych se nebránila, naopak.

Pořád jste někde cestovala, co pro vás znamená Znojmo a okolí?

Právě jak takhle hodně cestuji a jsem hodně pracovně pryč, tak o to více si vážím svého domova a místa, kde celý život žiji. Vždycky jsem si říkávala, co každý na tom Znojmě vidí. Až po tom, co jsem toho opravdu hodně procestovala, jsem pochopila, jak je to Znojmo opravdu nádherné, a dovolím si říct, pro mě nejkrásnější město v České republice. Vracím se sem zejména za svou rodinou, kdy častokrát navštěvujeme krásy Gránického lesa nebo parku Podyjí. Velmi ráda, ale jezdím i na znojemské akce, nejvíce například na Znojemské historické vinobraní, které si žádný rok nenechávám ujít, miluji tu atmosféru a samozřejmě také dobrý burčák.

Co vaše studium VŠ?

Studuji již druhým rokem na Univerzitě Pardubice, Ekonomicko-správní fakultu, obor Managment podniku a jsem velice ráda, že jsem si tento obor vybrala, protože jsem člověk, který potřebuje něco organizovat nebo pracovat s lidmi. Zároveň mám od Pardubic kousek Prahu i Brno, hlavní centra českého modelingu, takže se mohu naplno věnovat své práci a tomu, co mě baví a naplňuje.

Sledujete sportovní dění  – svět, ČR, Znojmo?

Jako malá jsem dělala gymnastiku, následně pak 10 let závodně aerobic, takže se častokrát ráda podívám alespoň na videa, jak to tam pokračuje. Také jezdím na různé světové soutěže, v roce 2018 jsem naši republiku reprezentovala na světové soutěži Miss GlobalCity v Číně, a tam je nutné předvést nějakou volnou disciplínu. Vždy jsem si vybrala aerobic a vzpomněla si tak na své dětství.  Jinak jsem velký fanoušek hokeje, sleduji také Velkou pardubickou, na které jsem měla tu čest minulý rok být jako jeden z hlavních hostů a předávala jednu z cen vítězi.

Potkáváte mnoho lidí – co sportovci a sportovkyně?

Ano, setkávám se s mnoha lidmi, ať už s hodně známými či méně, ale já to takhle neporovnávám, jsem vděčná za každou osobu a kontakt, které potkám, a nehodnotím je podle toho, jaké ocenění získaly, ale podle toho, jaké mají názory a jsem za to moc ráda, snažím se od nich brát různé zkušenosti, rady a poučení do života.

Iveto, co byste chtěla říci závěrem?

Závěrem bych chtěla všem popřát a poslat hodně sil a energie v tomto těžkém období. Berme si však z toho všeho negativního hlavně to pozitivní, a to, že můžeme teď svůj čas věnovat své rodině a nejbližším. Dělat to, co jsme dlouho odkládali, a uvědomovat si hodnoty života. Také bych ráda poděkovala všem, kteří pro nás denně riskují svoje zdraví i těm, kteří se rozhodli pomáhat i jinou cestou, šijí roušky, pomáhají seniorům, doučují žáky, nosí svačiny pro zdravotní personál atd. Děkuji vám! Přeji všem hodně zdraví. Spolu to zvládneme!

Iveto, moc děkuji za rozhovor a za vaši vstřícnost.

Libor Duchoň

foto: archiv Ivety Maurerové

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *