Jiřina Veselá: Nikdy jsem si nemyslela, že budu dávat rozhovor do novin

Dobrý den, paní Veselá. Celé roky vás stále vidím na všech fotbalových akcích mládeže… Můžete mi prosím říci, jaké jsou vaše funkce a jak dlouho se již podílíte na sportovním progresu fotbalového mládí? A také v jakém klubu či výběru? Děkuji.Dobrý den, moje cesta k fotbalu začala asi před 10 lety, když jsem přivedla svého tehdy pětiletého syna na fotbalový trénink na FK Znojmo. V mladších žácích ho začal trénovat trenér Pavel Kučma, který byl zároveň i trenérem výběrů OFS Znojmo, ve kterých syn také hrál. Začala jsem mu pomáhat jako vedoucí týmu FK Znojmo a později i jako asistentka trenéra OFS Znojmo. Nyní jsem vedoucí týmu a trenérkou dívčího fotbalového týmu na FK Znojmo a také asistentkou trenéra ve výběrech OFS dívek.

Vím, že máte šikovného kluka i dceru, jak jim jde kopaná? Co doma, kolik komunikace věnujete sportu?

Ano obě moje děti hrají fotbal. K němu jsme později přivedli i dceru, která nyní hraje za dívčí tým FK Znojmo a také už hrála ve výběru OFS Znojmo a jihomoravském výběru dívek JM FKS. Syn teď hraje za starší žáky na FK Znojmo a hrával i ve výběrech OFS. Nejspíš to budou geny po babičce (smích), která v mládí také hrála fotbal aktivně.

Doma se o fotbale u nás mluví neustále, když ho nehrajeme celá rodina na zahradě, tak ho sledujeme v televizi. Jsme taková fotbalová rodina.

Výživa? Motivace dětí? Pitný režim? Škola?

Výživa a pitný režim jsou velice důležitou součástí života sportovců. Vedeme k tomu všechny naše hráčky a já doma i své děti. Strava by měla být vyvážená zvláště u dětí, aby se jim dobře vyvíjelo tělo a měly dostatek energie na trénincích i zápasech. Měly by jíst maso na svalovinu, ale také hodně zeleniny a ovoce. Při trénincích „nutíme“ hráčky dodržovat pitný režim pravidelně.

Co se týká motivace, tak ta je pro nás trenéry hodně důležitá, a hráčky hodně potřebují chválit, i když se jim někdy něco nedaří, a motivovat je k lepším výkonům. Máme štěstí jak na rodiče i hráčky, se kterými je spolupráce na velmi dobré úrovni, a za to jsme moc rádi. Určitě je ale důležitá i škola. Na tu také klademe důraz a občas se ptáme i na známky ve škole, ale holky jsou vzorné i tam. (úsměv)

Za poslední rok se stala fotbalovou megacelebritou Andrea Stašková… Asi víte, o koho jde? (úsměv)

Ano, Andreu znám už jako malou holku, když hrávala za FK Znojmo. Andrea je nejen skvělá hráčka, ale také skromná mladá žena. Je patronkou znojemských děvčat!!! Vždy, když nás navštíví, holky jsou v sedmém nebi! Hrozně moc ji obdivují za její výkony i za to, co vše v tak mladém věku dokázala.

Sledujete kromě fotbalové mládeže i jiné regionální sporty?

Ano, určitě mám ráda i znojemský hokej a někdy sleduji i florbal, který je teď ve Znojmě hodně populární.

Zdá se vám někdy o kopané?

Zdá a dost často, myslím že ho někdy hraji i ve spánku… ( smích)

Vaše největší zážitky ohledně kopané?

Asi největší zážitkem pro mě byl zápas ženské reprezentace ČR, kde hrála právě i Andrea Stašková. Navštívili jsme ho v Plzni s děvčaty i s dalšími členy FK Znojmo jako zájezd. Tenkrát jsem vyrobila velký plakát s nápisem „FK Znojmo – Andrea Stašková“, se kterým jsme fandili a pak jej předali Andrejce na památku.

Šijete roušky?

Ano, posledních 14 dní šiji jen roušky. Ale je to potřeba, je to pro naše zdraví, zdraví mých blízkých a přátel, takže mě to teď hodně zaměstnává. Ale já šiju ráda, je to moje povolání. (úsměv)

Paní Veselá, co byste ráda řekla závěrem našeho vyprávění? A děkuji za ně.

Já děkuji vám za důvěru. Nikdy jsem si nemyslela, že budu dávat rozhovor do novin. (úsměv) Já bych chtěla hlavně poděkovat i Pavlu Kučmovi, který mě vlastně do toho fotbalového dění přivedl, a taky vlastně mým dětem. Práce s mládeží mě hodně baví, a fotbal je skvělá hra! Už se moc těším, až pomine karanténa, a my budeme moci vyběhnout na hřiště!!! Děkuji za všechny vaše články ve Znojemsku, které si několik let pečlivě vystřihuji a schovávám. (úsměv) Přeji vám hodně skvělých článků a budeme se těšit, když se na nás přijdete zase na hřiště podívat…

Libor Duchoň

foto: archiv Jiřiny Veselé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *