Zákazy, které vláda neumí kontrolovat, jsou alibistické

Někdejší poslanec a náměstek ministra zdravotnictví dosud vykonává funkci interního lékaře, ale současně pracuje pro pražský ústav leteckého zdravotnictví i pro parlamentní zdravotní výbor. Z vyjmenovaného zůstává zřejmé, že na medicínu nikdy nezapomněl, přestože se mu věci politické pletly do cesty vytrvale a vydatně. A poněvadž medicína s politikou mají k sobě hodně blízko často, je nabíledni, že jsme se v souvislosti s koronavirem a zákazy, které jej provázejí, obrátili právě na MUDr. Dalibora Štamberu.


Někdejší náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Dalibor Štambera; foto: -TIK-

Pane doktore, naše vláda zvolila boj s koronavirem formou represí a zákazů. Velká Británie zpočátku taky moc nenařizovala, i když teď trochu háže zpátečku. Přestože tamní hlasy pro získání takzvané kolektivní imunity jsou stále dost silné, britský premiér Boris Johnson ze svých názorů přece jen poněkud slevil. Nicméně jeho holandský kolega Mark Rutte zůstává v tomto směru stále neoblomný a vláda na promořenost populace koronovirem spoléhá, poněvadž věří, že občané získají potřebné protilátky. Tím pádem by se měli s nákazou vyrovnat snadněji a s trvale pozitivním efektem. Pane doktore, teď hypotetická otázka na tělo: Chtěl byste být za dané situace nizozemským premiérem Markem Ruttem, anebo premiérem Andrejem Babišem?

Ani jedním!

Proč?

Cesta, pro kterou se tito dva čelní představitelé svých zemí rozhodli, jim může politicky zlomit vaz, anebo je vynést na piedestal uznání. Obojí jsem v politice zažil, takže jim nezávidím. Navíc v této chvíli nelze říct, jaký postup je optimální.

Kterému způsobu boje s koronavirem dáváte přednost vy osobně?

Naše republika zvolila většinovou cestu – totální ochrana před nákazou – a já toto rozhodnutí ctím. Nicméně pokud nebude populace dostatečně promořena a nebude dostatek případných vakcín, nabízí se logicky otázka: Co se stane, když nyní infekci zvládneme, ale ona udeří znovu na podzim, nebo na jaře a virus neztratí svou sílu? S velkou pravděpodobností nás pak čeká stejné martyrium. Proto si myslím, že systém, který ochrání vysoce rizikové skupiny a jinak nechá infekci volně proběhnout, může být z dlouhodobého pohledu smysluplný.

Babišův přístup vykazuje hodně systémových chyb, které povedou k tomu jedinému. Lidé přestanou vládě věřit. Nemyslíte?

Čelíme infekci, která tu léta nebyla a zkušenosti se získávají během tohoto procesu. Pokud jsme zvolili cestu ochrany před virem, myslím, že jsme měli být razantnější, a nesnažit se za každou cenu udržet stejnou úroveň ekonomiky. Na jedné straně omezujeme pohyb osob, ala na druhé je pošleme do továrny, kde jsou jich v jedné hale stovky v těsném kontaktu. Mám na mysli samozřejmě provozy nyní zbytné. Přece víme, že velké továrny v letních měsících nařizují svým zaměstnancům hromadné dovolené, tak proč ne nyní? Samozřejmě, výroba potravin, léčiv a další provozy musejí být zachovány. Ale to není rozhodně většina. Totéž se týká úřadů. I odborníci z Evropy nyní přiznávají, že taková opatření tu být měla, již minimálně před čtrnácti dny.  Dalším problémem je, pokud vydáváte nařízení, která nemohou být vymahatelná, jak omezíte pohyb…

Vlastimil Mrva

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *