Co si musí vzít hokejista s sebou, než vstoupí na led?

Hokej patří mezi nejoblíbenější sport v České republice. Jsme bez pochyby hokejový národ, který s napětím sleduje velké bitvy Národního týmu, ale také pečlivě vnímáme boj v českých soutěžích a podporujeme svůj klub. Co všechno si musí obléct hokejista, než vstoupí na led? Podívejme se na vybavení hokejistů od hlavy až k patě.Helma.

Helmy se vyrábějí v různých provedeních. Hokejové helmy mohou být s celoobličejovým krytem tvořeným mřížkou nebo plexisklem. Do 18 let je povinnost nosit helmu s celoobličejovým krytem, po dosažení 18 let věku již ne. Hokejisté sundávají „košík“ obvykle v období juniorských soutěží. Helma je i nadále nutností, jen stačí plexištít, který kryje jen část obličeje, převážně oči.

Nákrčník

Těsně pod helmou musí mít hráč juniorského věku na krku nákrčník. Jedná se o velmi dobrou věc, jelikož chrání před nebezpečím pořezání od bruslí, pokud na sebe hráči spadnou, nebo před nárazem puku. Jsou známé situace, které byly hodně nebezpečné a málem skončili tragédií. Krk je dalším citlivým místem na těle hokejisty. Nákrčník je vyroben z vysoce odolného materiálu.

Chrániče ramen, loktů, kolen, holení a suspenzor

Na ledě musíte být chránění i před pádem nebo nastřelením puku. U hráčů tomu pomáhají nejrůznější chrániče. U hokejistů najdete chrániče ramen, které jsou připevněny k „vestě“, která chrání hrudník, a právě zmíněná ramena.

To chrániče loktů se připevňují na lokty samostatně. Důležité je, aby chrániče loktů pevně držely, nesmí se stát, že by sklouzly k zápěstí. Jsou důležitým ochranným prvkem proti naražení nebo nastřelení.

Chrániče kolen a holení. To je část výstroje, bez které by si jen těžko představil, kterýkoliv hokejista, vyjet na led. Právě oblast kolen a holení je nejčastěji nastřelována pukem při blokování střel. Těžko byste šli proti střele bez těchto chráničů. Chrániče musí být dostatečně dlouhé, aby chránily, jak kolena, tak ale i holeně v celé délce.

Těžko si rovněž představit hru bez suspenzoru. Trefa pukem do choulostivých míst mužů, ale i žen, pěkné bolí. Suspenzory alespoň částečně chrání přímý zásah pukem.

Kalhoty

Nedílnou součástí hokejisty jsou hráčské kalhoty. Kalhoty mají funkci chránit dolní část páteře, boky a stehna. Pád na led může být velmi tvrdý, ale díky kalhotám padají hráči do měkkého. Hokejové kalhoty by měli hráči dokonale padnout a neměli by sjíždět dolů.

Rukavice

Rukavice musí stejně jako ostatní část výstroje přesně padnout, protože není možné, aby hráče omezovaly v pohybu. V rukavicích nejen drží hokejku, ale pokud je potřeba, musí si i rukou srazit puk ze vzduchu na led. U rukavic si dávejte pozor, aby byly v pořádku. Pokud se párá dlaň rukavic, nechte je spravit. Zásah pukem do nekryté části ruky pěkně bolí.

Brusle

Brusle jsou alfa a omega hokeje. Jelikož se jedná o lední hokej, je to část výstroje, díky které se hokejista pohybuje po ledě. Brusle dokážou zpevnit kotník a udržet nohu rovně. Chodidla se nesmí v bruslích pohybovat, brusle musí pevně sedět. Jsou známé případy, že hráči nosí velmi těsné brusle, až o několik čísel oproti botám.

Hokejka

Hokejky se vyrábějí kompozitové a dřevěné. Dětem se doporučuje začít s dřevěnými hokejkami. Hokejka musí mít i správnou velikost. Velikost by měla být od ledu po bradu. Vedle flexu a délky je nedílnou součástí také zahnutí čepele. Každý hráč využívá jiné zahnutí a pro profesionály je to klíčovou vlastností hokejky.

Hokejový dres

Celou hráčskou výstroj završují týmové dresy. Týmově dresy se vyrábějí na míru danému klubu, v různých barvách a materiálech. Dresy jsou v dnešní době velmi prodyšné a lehké. V minulosti se hrálo místo dresů ve speciálních svetrech. Díky tomu, že se hokej hrál pod otevřeným nebem, byla při hře pořádná zima. Svetry, ale byly při namočení velmi těžké a hráči to s nimi neměli jednoduché.

Ribano a štulpny

Ribana se oblékají pod celou výstroj. Chrání hráče před zimou, jedná se o termo prádlo. I ribana se vyrábějí v týmových barvách, s týmovými logy, čísly hráčů a v různých typech. Existují ribana dvoudílná a jednodílná.

Naopak štulpny jsou velmi dobře na hráči vidět. Jedná se o část výstroje zakrývající holenní a kolenní chrániče. Štulpny jsou nedílnou součástí týmové soudržnosti. Stejně jako dresy se i štulpny vyrábějí v různých barvách, s logy týmů a musí dokonale sednou k barvě dresů. Týmy obvykle mají, stejně jako u dresů, dvě sady štulpen. Jednu sadu pro domácí zápasy a druhou sadu pro venkovní duely. Štulpny také pomáhají držet holenní chrániče. Štulpny jsou také často místem pro reklamy sponzorů.

Výroba sportovního oblečení

Hokejový dresy a sportovní oblečení míru můžete sehnat u Marky Sport. Jejich doménou je použití kvalitního materiálu, skvěle vypadajícího potisku a designu, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej můžete navrhnout samostatně.

-m-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *