Hokejové play-off mezi Znojmem a Bolzanem je ve hvězdách. Kvůli koronaviru

Hokejové play-off mezinárodní ligy EBEL se již minulou středu stalo předmětem jednání Bezpečnostní rady města Znojma, a to v souvislosti s rizikem šíření nového typu koronaviru COVID-19. Znojmo totiž o postup soupeří s italským Bolzanem. „Orli tehdy z preventivních důvodů zrušili online prodej vstupenek italským fanouškům a těm znojemským jsme doporučili, aby fandili jen doma ve Znojmě a do Bolzana vůbec nejezdili,“ připomíná starosta Jan Grois. V úzkém kontaktu s klubem je starosta Jan Grois i nyní – ve chvíli, kdy se rozhoduje, kde se odehraje čtvrté utkání play-off a ve chvíli, kdy se italská vláda uchýlila k bezprecedentnímu kroku – kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru zavedla včera večer karanténu pro celou zemi.Opatření přijatá ve Znojmě se ukázala být s ohledem na vývoj situace posledních dní v Česku i Itálii jako velmi prozíravá. A ukázala také, že město i klub byly a jsou na vývoj situace připravené.

Bolzano se nachází v regionu Trentino-Alto Adige (Jižní Tyrolsko) v severní Itálii. Tato oblast byla kvůli nákaze koronavirem minulý pátek vyhlášena za rizikovou, byla ale pořád stabilní, byť sousedí přímo s Lombardií a nepřímo i s Benátskem, které italská vláda dekretem vydaným z neděle na pondělí izolovala, a to v souvislosti s cílem zamezit dalšímu šíření koronaviru. Včera večer Itálie zavedla karanténu v celé zemi.

„Prevence je opravdu naprosto nezbytná. Vycházíme z různých studií z USA i od Světové zdravotnické organizace, ze kterých jasně vyplývá, jak je proti vzniku pandemií důležité přijmout preventivní opatření a přijmout je včas,“ vysvětluje starosta Grois. „Proto jsem s Orly od včerejška řešil, jaké se celé play-off mezi Znojmem a Bolzanem bude vyvíjet,“ dodává Grois. Italská vláda celou situaci včera večer vyřešila sama.

„Bedlivě jsme celou situaci sledovali a měli jsme připravených několik scénářů a preventivních opatření. Jsme teď zcela nově, jen pár hodin, v situaci, kdy my nemůžeme odcestovat do Bolzano a ani Bolzano k nám. Jaký bude další postup, bude tedy záviset na rozhodnutí samotné Erste Bank Eishockey Ligy. V úterý 10. března také mimo jiné zasedají v Rakousku představitelé sportovních soutěží s Ministerstvem kultury a sportu, kde bude diskutován možný zákaz všech akcí s více než 1 000 diváky. Jaká opatření zavede Erste Bank Eishockey Liga, zatím není známo. O dalších krocích proto bude klub i město nejen hokejové fanoušky informovat,“ dodává manažer HC Orli Znojmo Petr Veselý.

Česko má 38 potvrzených případů nákazy novým koronavirem (COVID-19), žádný z případu zatím není v Jihomoravském kraji. Itálie hlásí k pondělí 9 172 nakažených a 463 obětí této nemoci. Celosvětově se šíření infekce koronaviru podle WHO (Světové zdravotnické organizace) dosud nezastavilo, je ale vidět světlo na konci tunelu. Podle šéfa WHO však nadále hrozí vysoké riziko pandemie.

Zuzana Pastrňáková

tisková mluvčí města Znojma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *