Podzemní kryt Masarykova náměstí vydal tajemství studené války

ZNOJMO  Kryt pod znojemským Masarykovým náměstím odhalil v minulých dnech systém civilní obrany ze šedesátých let minulého století. Návštěvníkům se tento podzemní objekt zpřístupní možná už na konci tohoto roku.Rozsáhlý systém chodeb pod Masarykovým náměstím objevili pracovníci podzemí, když prověřovali možnost vedení optického kabelu pro posílení internetového připojení nedaleké Znojemské Besedy.

Tento unikátní objev bude zcela jistě i novým lákadlem jak pro místní obyvatele, tak samozřejmě i pro přespolní návštěvníky, kteří sem přijíždějí.

V krytu se nachází několik původních zařízení – elektroinstalace, větrací přístroje, sociální zařízení a další.

„V současné době se do krytu z veřejných prostor dostat nedá, prvním úkolem tedy zůstává zajistit přístup z prostor, které patří městu, což nebude jednoduché, poněvadž se pohybujeme v podzemí. Nicméně už na tom pracujeme. Naším cílem je kryt otevřít pro návštěvníky a rozšířit tak stávající prohlídkové trasy podzemí, které by byly zajímavé právě vybavením a různými exponáty,“ informoval Karel Podzimek, místostarosta, který má kulturu a cestovní ruch ve své gesci.

Prostor je rozdělen na několik částí – na kryt a přilehlé chodby nacházející se pod Masarykovým náměstím.

„Pomocí skenování máme vypracovaný 3D model, na základě kterého necháváme vyhodnotit trasu případných prohlídek a jejich bezpečnost,“ přiblížil František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Snahou Znojemské Besedy zůstává otevřít kryt pro veřejnost ještě letos, třebaže bezesporu půjde o náročný úkol. Jednalo by se o samostatnou prohlídku, která by nastínila využití krytu a také přiblížila informace týkající se období studené války. Stále probíhá sbírání dat a faktů různých pamětníků, ale i státního a vojenského archivu a dalších.

„Znojemské podzemí je nejnavštěvovanějším turistickým cílem. V minulém roce návštěvnost přesáhla 52 000, v důsledku čehož věříme, že návštěvníci další prohlídkovou trasu ocení. Bude totiž spojena s úplně jinými dějinami, než které člověka ve spojitosti se Znojmem napadnou. Sám jsem byl překvapen, co vše se v krytu nachází, a těším se, až si to budou moci prohlédnout všichni,“ dodal místostarosta Karel Podzimek.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *