Gólman Orlů Dominik Groh: Věřím tomu, že tým má na to, aby se do play off dostal!

V úterní podvečer 25. února jsem se sešel s jednadvacetiletým gólmanem Orlů Dominikem Grohem, který je co do úspěšnosti šestým nejlepším gólmanem celé EBEL. Do neděle (1. 3.) odchytal Dominik 23 zápasů s průměrem 3,12 gólů na utkání a s úspěšností 90,91 procent.


Gólman Orlů Dominik Groh; foto: -kap-

Jeho kolega Teemu Lassila má při 34 odchytaných utkáních 3,1 gólu na zápas a procentuální úspěšnost 90,03.

Dominikovi, který je velmi ochotným člověkem, jsem položil tyto otázky:

Dominiku, jak bys zhodnotil nadstavbovou část?

Zatím je to pořád o takové otázce, jestli se do toho play off dostanem, nebo ne. A nechci říct, že se tam úplně vidím, ale věřím, že se nám to povede. Musíme proto udělat maximum, a také věřím, že ten tým na to má. Teď je třeba sbírat body v těch dvou zbývajících zápasech.

V nedělním utkání s Lincem jsi inkasoval kuriózní gól z ostrého úhlu, téměř z brankové čáry. Jak k němu došlo?

V podstatě jsem tu situaci řešil běžně jako všechny. Ten hráč to udělal moc dobře. Trefil jediný malý místečko, které viděl. To kdyby chtělo trefit sto hráčů, kteří vědí, kam přesně vystřelit a trefit mě přímo o masku, tak se to povede jednomu ze stovky.

Takže ta střela ti šla napřed do masky a až po odrazu do branky?

Ano, přesně tak…

Při utkání s Lincem byli diváci často rozčarováni nad výroky rozhodčích, kdy soupeři odpustili několik okatých faulů a na znojemské byli naopak přísní… Co bys k tomu řekl?

To už bylo vidět v tom průběhu hry, že ve chvíli, když nám dali přesilovku, tak pak už zase čekali, až budou moci vyloučit nás. A to, co dělal Linec, jim bylo v podstatě jedno…

Několik vteřin před koncem tomu rozhodčí nasadili korunu, ale tentokrát v neprospěch soupeře, kdy myslím Luciani podrazil hráče Lince a Svoboda následně pečetil na konečných 6:4. Po skončení utkání byl trenér Lince jak u vytržení!

Tak já musím říct, když jsem to pozoroval, tak mi přišlo, že ten hráč Lince tomu trošku pomohl. Tak si myslím, že alespoň v tuto chvíli byli rozhodčí soudní a podívali se na to stejně jako já, že tomu trošku přihrál, tak to prostě nechali být…

Každopádně to vypadalo na podražení, a kdyby rozhodčí chtěli, tak to na písknutí bylo…

Kdyby chtěli, tak to samozřejmě písknout mohli…

Dominiku, dokážeš si tipnout, kdo z vítězné skupiny bude chtít po kom šáhnout z té spodní?

To vůbec nevím, ani jsem na to nějak nekoukal. Každopádně si myslím, ať už si nás vybere kdokoliv, tak to budou výborné zápasy, a moc se na ně těším…

Já mám trošku obavu, aby v případě postupu Znojma po nás nesáhlo Bolzano, kterému se proti Znojmu daří a zatím je na špici skupiny. Všichni jistě víme, že právě severní Itálii zasáhla epidemie koronaviru. Nevíš, jak by Bolzano pokračovalo za této situace?

Zrovna proti Bolzanu máme v této sezoně ohromnou smůlu, a to kór u nich. Ale kdybychom u nich hráli, tak o to větší by byla motivace to prolomit. A teďka v poslední době vycházely různé články, že už je tenhle ten virus i v Rakousku a samozřejmě předtím v té Itálii už dýl na tom severu, takže je tady ta možnost, že asi Bolzano bude hrát bez fanoušků. A myslím si, že je otázka, jestli budou vůbec doma hrát, či ne. Myslím si, že pak by se mohlo přistoupit k variantě, že by Bolzano nehrálo na svém vlastním stadionu, ale že by to play off mohli hrát na stadioně někoho jiného…

Ale i tak by to bylo dost nebezpečný, protože hráči Bolzana tak, jak tak chodí mezi lidma a při setkání na ledě s Vámi byste tento virus mohli přivést do Znojma!

To prostě zatím nevím, zatím si myslím, že to není tak vážné. Lidé nakaženi virusem jsou v karanténě, uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál…

Od tehdejšího vítězného utkání Orlů nad Lincem 7:2, po kterém jsme pořizovali náš první rozhovor, jsi začal dostávat v bráně více příležitostí…

Za to jsem moc vděčný, že si trenéři cení mých výkonů v zápasech. Já si myslím, že nakonec bylo poměrně jedno, jestli jsem nastoupil já, nebo Lassila. Rád bych řekl, že jsme oba dva odvedli výborný výkon a pak už je to na hráčích, aby stříleli góly.

Lassila měl distanc na dvě utkání za to, že přetáhl hokejkou hráče soupeře. Zdravotně je nyní v pořádku?

Zdravotně je v pořádku.

Po příchodu Roberta Flicka jste udělali šňůru devíti utkání bez porážky a dostali se až na třetí místo v tabulce. Pak to ale zapadlo do starých kolejí. Proč si myslíš, že se tak stalo?

Bylo to hlavně kvůli tomu, že začala marodka týmu a zápasy se začaly zahušťovat a my, jako užší kádr, jsme s tím měli obrovský problém. Hráči byli v neskutečném zápřahu. Pak už se může stát cokoliv. A zraní-li se pár hráčů, kteří na tom jsou fyzicky neskutečně dobře, tak po tom to není otázka nějaké smůly, ale spíš otázka toho zápřahu při těch utkáních hodně za sebou…

Když jsem ti před nedávnem volal, tak jsi mi řekl, že zrovna spěcháš za kamarádem. S kým ve Znojmě nejvíc kamarádíš ve volném čase?

Vlastně díky mé přítelkyni, která si tady ve Znojmě našla kamarádku, tak zase přes ni tady máme pár dalších kamarádů. Je tady taková parádní skupina, se kterou si rozumíme. Takže si  sem tam jdeme pokecat. Je dobré mít takhle i někoho mimo ten hokej a nebýt jenom v tom hokejovém kruhu.

Jak často se dostaneš domů do Vrchlabí?

Hodně málo, tak jednou za dva měsíce.

Ale přítelkyně je ve Znojmě s tebou…

Ano, střídavě sem jezdí, takže mi smutno není.

Zdeněk Kapinus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *