Daj-li mi medaili nebo nedaj-li

Dlouhodobá výstava „Daj-li mi medaili nebo nedaj-li“ v malém sále minoritského kláštera, která je pro veřejnost přístupna od úterý 11. února, představuje výběr vyznamenání, medailí a odznaků z numismatické podsbírky Jihomoravského muzea ve Znojmě.Bezesporu slavný výrok zhrzeného ostrostřelce Antona Špelce, který musí na vytouženou medaili počkat až do příštího roku a v záplavě emocí se dopustí urážky samotného císaře, se stal názvem této nevšední výstavy. Autor výstavy a historik muzea Petr Eckl pokračuje v prezentaci numismatické podsbírky a pro letošní „pokračování“ zvolil sbírkové předměty z oblasti faleristiky, medailérství a signistiky.

Výstava představí nejen vojenská vyznamenání, řády a odznaky, ale i medaile navržené k výročím osob, institucí, spolků a výstav. Opomenuta nezůstane ani oblast svátostek a moderních odznaků ve sbírce hojně zastoupených odznaky měst, obcí, podniků.

Petr Eckl blíže seznamuje s obsahem autorské výstavy: „Pozornost byla zaměřena především na předměty znojemské provenience, které svou pestrou škálou potěší nejen obyvatele Znojma a širokého okolí. O zajímavosti tedy nebude nouze. Jedna z vitrín například přiblíží jednotlivé fáze procesu výroby medaile od sádrového návrhu až po samotnou realizaci na příkladu pamětní medaile k 90. výročí muzea medailéra a sochaře V. A. Kovaniče. Další pak připomene pozapomenutý mužský recesistický spolek Schlaraffia založený roku 1859 v Praze, jehož symbolem se stal výr zpodobený na většině spolkových „insignií“. V minulosti byla při pořádání sbírky tato vtipná symbolika zaměněna za atribut svobodných zednářů.“

V části věnované církevním medailím a svátostkám návštěvníky jistě zaujme tzv. zhořelecký šekel – napodobenina šekelu z doby Prvního židovského povstání (66 př. Kr.) – prodávaný po dostavbě kaple Božího hrobu ve Zhořelci na konci 18. století jako „Jidášův stříbrný“ poutníkům. Ve vitríně věnované vojenským vyznamenáním překvapí řada starých ruských řádů a medailí z pozůstalosti Jiřího Magděnka.

„Věříme, že podobně jako se Anton Špelec nakonec své medaile dočkal, přijde si i návštěvník výstavy na své a nebude odcházet zklamán,“ zve Petr Eckl na výstavu, kterou můžete navštívit v minoritském klášteře na ulici Přemyslovců ve Znojmě až do 28. února příštího roku od pondělí do pátku od 9.00 do 17.00 a o víkendu od 10.00 do 17.00 hodin.

Renata Hurníková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *