Brněnská Zbrojovka získala do svých řad talentovaného rodáka ze Znojemska

I mladý člověk si může plnit sny a někam to dotáhnout. Vše, co k tomu “stačí”, je jít do toho s velkou dávkou odhodlání, jasným cílem a neochvějnou pílí. Své by o tom mohl vyprávět i hráč FC Zbrojovky Brno, Oldřich Pragr. Tento teprve šestnáctiletý všestranný sportovec, hrající nejčastěji na pozicích útočníka a zálohy, v této sezoně podepsal svou první profesionální smlouvu s klubem a zajistil si tak své angažmá až do roku 2022. Vzhledem k jeho nasazení a věku, je téměř jisté, že tento mladý muž z Hodonic má před sebou slibnou budoucnost. V současné době hraje v kategorii U17- mladší dorost A a je to již jeho druhý rok, kdy na zápasy obléká barvy Brna. O své cestě k profesionálnímu fotbalu, která začala na zahradě za domem, se rozpovídal nad šálkem horké čokolády.Kdy a jak si začal s fotbalem?

Můj první tým byl TJ Sokol Tasovice, kde jsem začal hrát už asi v pěti letech, ale kopal jsem do balónu už doma na zahradě. Ještě jsem neuměl ani pořádně chodit a už jsem měl balón u nohy.

Předpokládám, že ke sportu tě vedli v tak útlém věku hlavně rodiče.

Přesně, hlavně taťka. V rodině mám velkou podporu.

Začínal si v Tasovicích, ale pak si přestoupil do Znojma, je to tak?

Ze Znojma se mi ozvali asi v mých deseti letech. Fungovalo to jako nábor. Lidé ze znojemského týmu si vybrali hráče z okresu, uspořádali dvoudenní trénink, a kdo se jim líbil, tomu nabídli místo.

Máš vůbec čas na jiné vyžití, vzhledem k tomu, že stále studuješ?

Já nikdy nechtěl dělat nic jiného než fotbal. I jako mladší, když jsem přišel ze školy, tak jsem si šel kopat na zahradu, čekal jsem na tátu, a jak došel, tak jsme šli hned trénovat.

Ale i tak, musíš kromě tréninků a zápasů zvládat ještě školu. Jde to vůbec?

Zvládám to. Kolem 6 ráno máme několikrát do týdne trénink, pak škola, pak opět trénink a pak už si jdu maximálně lehnout. Studuji přímo v Brně na průmyslové škole a vyšli mi vstříc, mám upravený učební plán a mohu mít víc absencí.

Alespoň v létě tě čeká chvíle volna, jak je někdo jako ty tráví? Odpočíváš nebo trénuješ?

No, my toho volna moc nemáme ani v létě, zhruba jeden týden. Končíme na konci června a další příprava začíná hned druhý týden v červenci.

Jak vůbec taková příprava probíhá?

Během zápasu naběháme kolem dvanácti kilometrů, takže nejvíc se věnujeme kondičním tréninkům. Hlavně běhu a s ním spojenou práci s míčem. Trenér nám koupil i vesty, které monitorují naši aktivitu. Ví, kolik metrů nasprintujeme, kolik nachodíme a podle toho nám i upravuje trénink.

A jak to vidíš za pár let, chceš v Brně zůstat?

Rozhodně chci být ve Zbrojovce, minimálně než dokončím školu. Ze začátku to tu pro mě bylo těžké, ale hodně kluků jsem už znal a tak mi trvalo asi jen měsíc, než jsem se rozkoukal. Samozřejmě, že bych v budoucnu chtěl posbírat zkušenosti i v zahraničí. Zatím piluju angličtinu.

-Nif-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *