Onemocnět tularémií lze jediným čichnutím

Hygienici zjistili alarmující nárůst vzácného onemocnění tularémií. Zatímco v roce 2018 v celém kraji zaznamenali jediný případ, loni jich bylo už 34. Z toho asi deset pacientů ze znojemského okresu. Tularémie, neboli zaječí nemoc, je bakteriální onemocnění postihující nejen zajíce, ale také polní hraboše. Riziko přenosu na člověka hrozí i od infikovaného klíštěte, kontaminované studánky, nebo když si člověk čichne k houbě, kterou počurala nemocná myš.


Tularémie může vypadat i takto; foto: archiv redakce

„Lékaři mi řekli, že jsem bakterii tularemie mohl vdechnout při kopání v hlíně na zahrádce, klidně i při houbaření,“ říká čtyřicetiletý pan Miloš ze Znojma. Jeden z těch, které loni tularémie doslova skolila. Marodit začal v září a stále je na neschopence. Z toho skoro měsíc strávil v nemocnici. Vše začalo úporným pícháním v hlavě. Dostal teploty, druhý den mu stouply na čtyřicet a třásl se po celém těle.

„Nejdůležitější je včas rozpoznat, že se jedná o tularémii, a nasadit potřebné léky. To se u mě bohužel nepodařilo, i když se obvodní lékař velmi snažil, a já dostal obyčejná antibiotika,“ vzpomíná pan Miloš.

Akutní potíže skutečně ustoupily, stále však Miloš cítil, že není v pořádku. Pak mu pod uchem hrozivě natekla uzlina, což naznačovalo, že se už nemoc dostala do chronické fáze.

„Následné výsledky vyšetření konečně prokázaly tularémii. Uzlinu mi museli…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *