Hrdinové Jiří Jaroš a Herbert Němec i mnozí další zůstávají nezapomenuti

V tomto měsíci si připomínáme narození dvou hrdinů, bojovníků za svobodu, kteří jsou spjati s regionem Znojemska i s městem Znojmem – velitele 24. pěšího pluku brigádního generála in memoriam Jiřího Jaroše (*16. 1. 1896, Velké Meziříčí) a generálmajora Herberta Němce, příslušníka 311. bombardovací perutě britského královského letectva (*16. 1. 1916, Šanov).Herbert Němec končil svoje působení jako velitel perutě. Jiří Jaroš byl za odbojovou činnost v organizaci Obrana národa 6. dubna 1943 ve Stuttgartu popraven gilotinou.

O životní dráze obou vojáků bylo napsáno velké množství článků. Za zmínku stojí udělení čestného občanství Znojma oběma generálům. Bezesporu patří mezi významné osobnosti regionu i Znojma vedle dalších osobností (Vlk, Veleba či Mareš).

Za generála Jiřího Jaroše převzala čestné občanství v roce 1998 dvaadevadesátiletá manželka Helena Jarošová v obřadní síni znojemské radnice. Ke stému výročí generálova narození byla za podpory armády, Okresního úřadu a Města Znojma ve spolupráci s organizací Sokol a Svazu bojovníků za svobodu dne 20. ledna 1996 odhalena u vchodu do Žižkových kasáren Jarošova pamětní deska.

Na jednom z posledních nástupů znojemské posádky (o rok později po 770 letech byla tato posádka zrušena – vznik 1226) hovořil o životě a významu generála Jaroše velitel druhého armádního sboru generálporučík František Podešva, předseda ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu dr. Jakub Čermín a představitel Sokola.

Z rodiny se zúčastnila manželka Helena Jarošová s dcerou, vnukem a pravnukem. Po likvidaci kasáren (bývalých Žižkových i Štefánikových) byla pamětní deska umístěna na vojenské správě a nakonec instalována na obytný dům v ulici nesoucí od roku 1946 název Jarošova.

Z iniciativy pana Antonína Bendy probíhají jednání o zhotovení…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Libor Plíšek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *