Kaplička se probudila znovu do krásy

NAČERATICE Kapličky stavěli naši předkové jako výraz úcty a zbožnosti, někdy kvůli vlastní prezentaci, i jako důležitý orientační prvek v krajině. Nejinak tomu bylo v případě kapličky u Načeratic v polích nad Znojmem. Ještě donedávna tam stála jako žalující připomínka minulosti – oprýskaná, bez původní bílé fasády, která vlivem času téměř zmizela, stejně jako vnitřní výmalba.Díky iniciativě nadačního fondu Adopce památek se nyní kaplička znovu probudila do bývalé krásy.

„Záchranné práce začaly v součinnosti s Městem Znojmem už v roce 2015,“ vzpomíná Jiřina Vinterová z nadačního fondu.

„Museli jsme získat nejen peníze, ale také najít odborného restaurátora s oprávněním. Opravit kapličku nemůže jen tak někdo, samozvané nápravy nekončí dobře. Nakonec jsme se domluvili s Janem Tomíčkem z restaurátorské dílny v Brně. Do výklenku kapličky namaloval i nový mariánský motiv, ten původní se totiž nepodařilo dohledat.“

Náklady na opravu činily skoro sto tisíc. Nadační fond uhradil sedmdesát procent, Znojmo zbytek.

„Drobné památky jsou neodmyslitelnou součástí české krajiny. Málokdo si pamatuje, kdo a proč je vytvořil a jaký v sobě ukrývají příběh, kolik pocestných jim svěřilo své starosti či radosti. Tito svědci času zde stojí od jara do zimy, skrápění deštěm, rozpálení v letním slunci, zasypaní v závějích sněhu. Zub času je nahlodává a oni se nemohou bránit. Jsou přitom naším dědictvím minulosti, kterou potřebujeme pro vlastní budoucnost a identitu,“ vysvětluje Jiřina Vinterová, proč má velmi náročná oprava takové památky smysl.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *