Nedomyšlenému nařízení se diví nejen chovatelé, ale možná i psi

ZNOJMO Podle novely veterinárního zákona mají být od 1. ledna všichni psi od šestého měsíce věku opatřeni mikročipem. Pouliční voříškové i psi čistokrevní. Jinak jejich majitelům hrozí až dvacetitisícová pokuta. Plošné opatření, které má usnadnit identifikaci zvířete i chovatele, je však nedotažené. I když pes čip má, majitel se ne pokaždé může dohledat.


foto: Jonathan Yearsley (www.reflex.cz)

„Lidé sice musejí pejsky čipovat, ale součastně nejsou povinni zapsat je do registru. Zatím totiž neexistuje jejich jednotná celorepubliková evidence. Vládní úsilí tak v tomto smyslu ztrácí zčásti význam,“ připomíná Věra Ďurníková z psího útulku v Načeraticích.

Povinné čipování tedy jejich práci neulehčilo. Spíše naopak. „Bezprostředně po silvestru jsme přijali čtyři zatoulané nečipované pejsky. Jednoho si majitel nevyzvedl, možná ze strachu z vysoké pokuty,“ doplnila Ďurníková.

Nespokojen je také veterinář Lubomír Borkovec ze Znojma. „Ta novelizace je trochu nedomyšlená. Myslím, že se v ní odrážejí tlaky některých zájmových skupin, které chtějí finančně profitovat. Existuje například šest soukromých registrů a každá bere poplatky,“ vysvětlil situaci Borkovec. Čipy jinak přirovnává k automobilové registrační známce. Tak jako dopravní policista díky SPZ pozná, že se jedná o jedno konkrétní auto, tak zástupce veterinární správy bude mít přehled o tom, jestli chovatel nebo překupník neschovává za jedním očkovacím průkazem víc zvířat a jestli dodržuje pravidla vakcinace a hygieny.

„Nevím, zda nový zákon zcela zabrání…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *