Konec vlašáků v Čechách aneb Jak vzkřísit ty pravé socialistické

Proč byl vlašák jistota? Mohla za to závazná československá státní norma pro studenou kuchyni, podle níž se vlašák musel připravovat na celém území ČSSR stejně. Socialistický recept na vlašský salát se prý vyvažuje zlatem. Jde o recepturu, jak ji pamětníci znali z výroben studených lahůdek. Na přípravě tradičního vlašáku vůbec nic není. Chce to pouze jedno – kvalitní suroviny a přesný návod.Co je potřeba?

Recept na deset kilogramů salátu: 1. Brambory 3 500 gramů; 2. Salám šunkový 2 280 g; 3. Okurky sterilizované 900 g; 4. Hrášek sterilizovaný bez nálevu 200 g; 5. Celer kořenový 320 g; 6. Mrkev 480 g; 7. Hořčice plnotučná 200 g; 8. Pepř mletý 5 g; 9. Ocet 150 g; 10. Worcester 50 g; 11. Majonéza 2 000 g; 12. Cukr krupice 100 g; 13. Sůl 100 gramů.

Vlašský salát je zkrátka fenoménem, o němž je nutno objektivně přiznat, že za socíku býval lepší a přinejmenším jiný. Vlašák byl pochoutka pro děti, dojídala se jím mládež, svačili ho dospělí. Vlašák se nedal jíst jen tak. Byla ustálená zvyklost dávat si pět deka na jeden rohlík (deset deka a dva rohlíky. Jedl se z talířku, z misky, z kelímku či rovnou z papíru, do něhož se navážený vlašák balil. Vlašský salát chutnal naprosto stejně, ať si ho člověk dal v Popradu nebo v Chomutově.

V polovině 90. let nastalo mezi ortodoxními milovníky vlašáku zděšení – vlašák přestal být tím, čím býval. Začal být slizký na pohled i při pojídání, chuť začala být sice intenzívní, ale glutamátově povšechná, ne vlašáková. Salám se změnil na jakýsi nechutný lanšmít, místo okurek v něm byly kousky kyselé kluzké hmoty… A kdyby v každém městě – v každém obchodě chutnal jinak!

Co bylo příčinou zániku?

  1. Přestaly být závazné československé státní normy pro studenou kuchyni, podle kterých se vlašák musel připravovat na celém území ČSSR stejně.
  2. Zásadní chuťovou změnu způsobila záměna původního šunkového salámu za takzvaný salám výrobní (chuť strašná, složení snad ani nechtějme znát).
  3. Další ránu vlašák dostal, když se místo poctivé majonézy připravené z oleje a vajec (rovněž podle československé normy) začaly do něho dávat hmoty plné levných emulgátů a škrobů (slizkost), chuťových přísad a konzervantů (žloutky a olej v nich jsou pouhou ingrediencí).
  4. Používání cuket místo okurek a konzervovaných vařených brambor zkázu dovršilo.

Výrobní postup vypadal takto: Uvařené a za tepla oloupané brambory necháme vychladnout. Vychladlé brambory nakrájíme na stejné…

Celý článek najdete v aktuálním Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Zpracoval: -TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *