Strom poskytující nejen stín, ale i trápení Marie Pavelkové

Znojmo  Sousedské soužití nebývá vždy bezproblémové, spíše bývá často problémové velice. O to může být komplikovanější, když je přilehlý pozemek ve vlastnictví samotného Města Znojma. Alespoň takovou zkušenost popsala Marie Pavelková, kterou již několik let obtěžuje strom rostoucí za plotem.


Marii Pavelkovou prorůstající strom dokáže pořádně potrápit, ale obrana neexistuje; foto: -bur-

„Po asi padesáti letech jsme obdrželi od Města Znojma obsílku v záležitosti narovnání majetkoprávního vztahu v katastrálním území Znojma. Plot mezi Mateřskou školou na Pražské ulici a naší zahradou dělil pozemek o rozloze třiatřicet metrů čtverečních. Město nám tento pozemek nabídlo ke koupi, což jsme také za necelých deset tisíc korun udělali,“ uvedla Pavelková.

Jenomže pak ke své smůle zjistila, že jí na místě samém takzvaně pšenka nepokvete a lokalita jí přidělá starosti až nad hlavu.

„Pozemek je prorostlý kořeny stromu Mateřské školy Pražská, jejímž zřizovatelem je právě Znojmo, což je skutečnost, která nám více škodí, než prospívá. V tomto místě se totiž nic neurodí, protože vláhu a také hnojivo vysají kořeny inkriminované dřeviny,“ interpretuje situaci Marie Pavelková, která se proto domáhala jednoduchého řešení – pokácení stromu.

Jenomže marně.

„Odbor životního prostředí nemůže nařídit prořezání nebo pokácení stromu, to je výhradně záležitostí majitele pozemku, na němž strom roste. Paní Pavelkové bylo toto stanovisko sděleno a byla jí poskytnuta rada, že v těchto případech musí jednat přímo s majitelem pozemku, případně věc řešit občanskoprávní cestou.

Co se týče tohoto případu konkrétně, tak tento strom je zdravý a poskytuje jediný stín v zahradě mateřské školy. Proto Město…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *