Dukovanské sopky

Dukovany   Stezka v oblacích, symboly na chladicích věžích elektrárny nebo naučná stezka kolem elektrárenského objektu. Takové byly pohledy pro zvýšení atraktivity dukovanské elektrárny. Autory jsou studenti brněnské stavební fakulty.


Dukovanské sopky je studentský projekt, který dělá z chladicích věží nevšední vizuální zážitek. Ačkoliv zůstává v současné době ve vizualizační podobě originálního návrhu, zcela jistě by výtvarně nudnou chudokrevnost věží, které si jsou všude ve světě podobné jako vejce vejci, oživil. Styčné plochy sopek a jaderných elektráren (jejich tvar, dýmající pára anebo stupeň jejich ne-bezpečnosti) jsou nabíledni. text: -TIK-; foto: archiv JE Dukovany

„Tyto návrhy vizualizací jsou náměty k zamyšlení v rámci probíhající modernizace jednoho ze dvou nejvýznamnějších českých energetických zdrojů. Vedle zařízení výrobní technologie naší pozornost věnujeme také tomu, jak jsme vizuálně vnímáni při pohledu zvenku,“ vysvětlil důvody spolupráce Miloš Štěpanovský, ředitel dukovanské elektrárny.

V uplynulých letech investovali energetici do modernizace dukovanské elektrárny více než osmnáct miliard korun.

Tuto popsanou špičkovou technologii začali doplňovat i konkrétními úpravami vnějších dukovanských elektrárenských prostor.

„Jsme moc rádi za možnost pracovat se studenty na skutečných projektech a pomáhat řešit reálné potřeby. Objekt jaderné elektrárny je opravdu hodně náročný s vizuálním dopadem do dalekého okolí, proto jsme tuto první fázi spolupráce v minulém roce postavili ideově, tedy tak, že návrhy nemusejí splňovat požadavky na jejich realizovatelnost. Díky tomu jsme mohli dát maximální prostor kreativitě a představivosti studentů,“ zhodnotil spolupráci vedoucí studentských prací Václav Kočí.

„Prvních pět studentských prací, které vybrala komise složená ze zástupců elektrárny i z řad obyvatel regionu získalo od Jaderné elektrárny Dukovany ocenění a věcné ceny. V rámci svých semestrálních projektů studenti připravili šestadvacet návrhů,“ uvedl Jiří Bezděk, tiskový mluvčí dukovanské elektrárny.

 -TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *