Ke kostem zapíchnutým v krku se jezdí minimálně, spíš nás volají k bolestem břicha, říkají zdravotníci

Adrenalin, akčnost a variabilita. To jsou atributy, které na práci zdravotníků vyzdvihují Petr Auer a Renata Kroupová ze Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Ale především je pochopitelně baví pomáhat druhým. „Povolání zdravotníka se nedá vnímat jen jako práce, ale spíše jako poslání. Během čtyřiadvaceti hodin vyjedeme zhruba 250-280 krát,“ popisují to, co je ke zdravotnictví přivedlo a s jakými případy se setkávají.


Renata Kroupová a Petr Auer; foto: -bur-

Jak vůbec probíhá vánoční služba u zdravotníků?

Renata Kroupová: Úplně stejně jako každá jiná s výjimkou toho, že někdo donese občerstvení ve formě napečeného cukroví, chlebíčků, jednohubek, abychom si vytvořili vánoční atmosféru, když už člověk nemůže být doma s rodinou.

Petr Auer: Když nejsme na výjezdu, sedíme, povídáme si, občas něco zakousneme a můžeme kouknout i na pohádky.

Míváte přes svátky více výjezdů?

PA: To se nedá jednoznačně určit. Někdy se jezdí celý den, jindy ani jednou. Nárůst výjezdů je spíše na silvestra vlivem intoxikace alkoholem. Někdy si nestihneme za celou službu najít ani pauzu na jídlo.

RK: Na Štědrý den lidé chtějí trávit spíše v domácím prostředí. Větší počet výjezdů pak zaznamenáme až o prvním nebo druhém svátku vánočním, kdy po celodenním ládování občas někoho postihnou žaludeční problémy a bolesti břicha. Zapíchnutá kost v krku je mýtus. Nepamatuji si, že bychom někoho s tímto problémem převáželi do nemocnice.

Jaké případy řešíte nejčastěji?

RK: Je to ovlivněné sezonností. V zimě, když mrzne a napadne sníh, vyjíždíme k většímu počtu úrazů po pádu na chodník. Přes léto je zase více pacientů s interními potížemi, například jsou to kolapsové stavy v důsledku dehydratace. A o víkendech v poslední době hodně jezdíme k pacientům intoxikovaným drogami v kombinaci s alkoholem, převážně se to týká mladých lidí.

Stalo se vám, že vás někdo napadl?

RK: Ano, zažili jsme i případ fyzického…

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *