Tomáš Třetina: Na návrat Slovanské epopeje se intenzivně připravujeme

Moravský Krumlov  Přípravy  na návrat cyklu obrazů Alfonse Muchy jsou v plném proudu, poněvadž se Městu podařilo před třemi lety získat do svého vlastnictví zámek a letos na podzim pražští zastupitelé odsouhlasili návrat epopeje zpět do míst, odkud ji před několika lety odvezli. V této souvislosti jsme se obrátili na moravskokrumlovského starostu Tomáše Třetinu.


foto: -fruh-

Pane starosto, věřil jste, že se vám podaří vrátit Slovanskou epopej zpět?

Doufal jsem v to. Především je za tím velký kus práce, spousta jednání, domlouvání, řešení. Velké poděkování patří všem, kteří mi v tom pomáhali. Dlouholetým partnerem Města je Nadace ČEZ prostřednictvím Jaderné elektrárny Dukovany. Této spolupráce na všech úrovních si velmi vážíme a také finanční podpory z jejich strany.

Kdy se první návštěvníci mohou na epopej přijít podívat?

V létě příštího roku. Jsou před námi ještě přípravy prostor, kde budou obrazy vystaveny. Také připravujeme nový systém na vstupenky, zázemí pro turisty a vše, co k tomu patří. Očekáváme, že do našeho města se za epopejí vydá na padesát tisíc turistů ročně. Chceme, aby byla epopej přístupná tři sta dní v roce. Původně ji mohli návštěvníci vidět od dubna do října, ale to se změní, takto skvostné dílo si zaslouží, aby ho lidé obdivovali a těšili se z něj po celý rok.

Na čem aktuálně pracujete?

Do konce roku bude ukončena veřejná soutěž, aby se pak mohlo první čtyři měsíce pracovat na úpravě prostor. Týká se to především výměny oken, nových světel a také zajištění potřebné vlhkosti.  Měsíc potom pojede zkušební provoz bez pláten. V červenci chceme plátna přivézt a ještě během letních prázdnin přivítat první návštěvníky.

Návrat Slovanské epopeje je pro město velkou událostí. Je to však také podnikatelská příležitost?

Jednoznačně ano. Město přeci nemůže provozovat restaurace a suplovat podnikatelský sektor. A ani to tak nechceme dělat. Vytváříme vhodné podmínky a otevíráme podnikatelům a živnostníkům možnosti, které mohou uchopit. Jsem přesvědčený, že se nám společnými silami podaří vybudovat v Moravském Krumlově turistické a kulturní centrum. Na paměti musíme mít, a také máme, přípravy na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. I to se v rozvojových věcech bude našeho města dotýkat. Na zámku, který je ve vlastnictví Města, je mnoho prostor a je zde velký potenciál k využití.

 

Slovanská epopej

Dvacet velkých pláten maloval Alfons Mucha od roku 1910. Obrazy se staly kulturní památkou. Do roku 2011 byly obrazy zhruba padesát let v Krumlově, v roce 2011 je tehdejší vedení Prahy nechalo odvézt. Nyní jsou v depozitáři Galerie hlavního města.

-fruh-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *