Jak rychle zmizí černé mraky nad Miroslaví?

Miroslav Radnice má nové vedení. Do starostenského křesla usedl Martin Plechatý (Zelená Miroslav), který po roce vystřídal Elišku Nohavicovou (Živá Miroslav). Výměna zrcadlí prohození rolí politických uskupení. Potom, co na zářijovém zasedání zastupitelstva vygradovaly neshody mezi starostkou Nohavicovou a tehdejším místostarostou Augustou, které vyústily v jeho odvolání, dokonal nyní zkázu Nohavicové renegát Kamil Kopeček.


Martin Plechatý; foto: -bur-

Roztříštění koalice a pád Nohavicové

Eliška Nohavicová se dostala do čela radnice před rokem. V politice byla nováčkem a přinesla svěží vítr, avšak její koalice (Pro Vás – Miroslav a Kašenec) měla jepičí život. Už po necelém roce se kvůli neshodám s místostarostou Petrem Augustou rozhodla spolupráci ukončit. Tím ztratila nejen koaličního partnera, ale také potřebnou většinu k prosazování svých návrhů. A vzhledem k tomu, že se zbytkem zastupitelstva nenašla společnou řeč, rozhodla se rezignovat.

Nepomohla jí ani petice, kterou na její podporu podepsalo 314 obyvatel.

„Chtěla bych poukázat, že při oznámení rezignace Elišky Nohavicové se zvedla obrovská vlna podpory, která byla vyjádřena jak ústně, tak podpisy. Byly to okamžiky, které nikdo nečekal. Nekritizujeme, co se udělalo v minulých letech, ale líbí se nám nový směr, kterým se Miroslav s Živou Miroslaví vydala. Přišlo osvěžení, které vystihuje přesně to, co si přeje větší část občanů,“ prohlásila autorka petice Ivana Klímová.

Řeč Klímové však plénum nepřesvědčila. Čerstvě rezignovanou starostku sice opět nominoval její spolustraník Petr Juračka, ale volbu nepodpořil dostatečný počet zvednutých rukou.

Z opozice k moci díky „zrádci“?

Starostou byl zvolen Martin Plechatý, lídr nejsilnějšího opozičního uskupení Zelená Miroslav, podle něhož došlo ze strany Elišky Nohavicové k manažerskému selhání.

„Funkci starosty považuji za jednu velkou diskuzi a kompromis. Naše vyjednávání o spolupráci byla složitá. Potřebovali jsme podporu devíti členů zastupitelstva,“ řekl Plechatý krátce po zvolení s tím, že prioritou číslo jedna pro něj zůstává dokončit složitou rekonstrukci ulice Údolní. „Mezi další hlavní cíle patří rekonstrukce vodovodu v Kašenci, vybudování úpravny vody na snížení obsahu Uranu, která je ve zpoždění, a řada dalších projektů,“ zmínil Martin Plechatý.

„Po intervenci Martina Plechatého u paní starostky byla koalice rozbita a divím se, že nebyla navázána spolupráce dál. Dopadlo to, jak to dopadlo, a to, co nás čeká, bude asi menší zlo,“ hodnotil Petr Augusta.

Kontroverzní postavou se toho večera stal Kamil Kopeček. Původní dvojka kandidátky zvedl jako jediný člen…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Dominik Burdel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *