Ve znojemské nemocnici byla provedena 1 000. operace páteře

Ortopedicko-traumatologické oddělení znojemské nemocnice pod vedením prof. MUDr. Radka Harta provedlo v minulém týdnu 1 000. operaci páteře. Operaci podstoupil pacient se zlomeninou druhého bederního obratle po pádu na záda. Žádná jiná krajská nemocnice zmíněné operace páteře neprovádí.Prof. Radek Hart za posledních šestnáct let provedl v nemocnici ve Znojmě okolo padesáti různých operací, kde si připisuje prvenství výkonu v České republice. Implantoval kupříkladu jako první specifický francouzský systém kyčelní náhrady, který se skládá ze tří částí, nebo si připsal prvenství při fúzi podél páteře, kdy jako první použil kmenové buňky a další.

Znojemští ortopedi provedou ročně osmdesát až sto operací páteří. S těmito operacemi začali před patnácti lety.

„V době, kdy jsme začínali s operacemi páteře, takové velké výkony žádná krajská nemocnice nedělala,“ přiblížil začátky profesor Radek Hart.

Dne 27. listopadu byl odoperován sedmačtyřicetiletý pacient, který po pádu na záda utrpěl zlomeninu druhého obratle. Průběh operačního výkonu byl standardní a naprosto bez komplikací. Pacient od minulého týdne chodí.

Znojemské ortopedicko-traumatologické oddělení vyhledávají pacienti nejen ze zdejšího regionu, ale z celé republiky i ze zahraničí.

„Mám radost, když kolegové naznají, že pro některé výkony nejsou dostatečně vyškoleni a posílají pacienty k nám, to mě opravdu těší,“ přiznává Radek Hart.

Dvě třetiny pacientů jeho ambulance tvoří pacienti mimoregionální.

Pracoviště provádí všechny výkony v oboru – s výjimkou primárních nádorů, které vyžadují multioborovou spolupráci. Rovněž se toto pracoviště zabývá korekcí dětského zakřivení páteře (skolióza), která je také prováděna pouze na superspecializovaných tuzemských pracovištích.

Ročně se ve znojemské nemocnici provede kolem 2 300 ortopedických operací, z toho přibližně 200 náhrad kyčlí, 200 náhrad kolen a 30 náhrad ramenních kloubů.

Problém, který toto pracoviště v současnosti nejvíce trápí, je odchod lékařů, a to především do zahraničí poté, co nasbírají dostatek zkušeností a zručnosti v operativě.

Petra Veselá, tisková mluvčí nemocnice Znojmo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *