Oceněná chartistka Jiřina Čechová bojuje za svobodu dál

Bývalá učitelka Gymnázia Dr. Karla Polesného ve Znojmě a signatářka Charty 77 Jiřina Čechová převzala v pražské Lucerně cenu Příběhy bezpráví. Ocenění každoročně uděluje studentská porota na základě nominací, které předkládají mladí lidé do třiceti let. Ceremoniál připomíná osudy lidí, kteří se dokázali statečně postavit komunistickému režimu přes mnohá příkoří. Mezi takové patří právě také Jiřina Čechová.Jiřina Čechová přišla na svět před druhou světovou válkou v Bezkově. Její otec byl ruský legionář a už jako dítě poznala, co je to zvůle moci.

V roce 1960 přes různé překážky promovala na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v oboru archivnictví. Na znojemské gymnázium nastoupila jako učitelka dějepisu v roce 1965. Splnil se jí tím životní sen. Musela se ovšem potýkat s oficiální ideologií, a neučila proto z učebnice.

Vše vyvrcholilo srpnovou invazí sovětských vojsk roku 68, brzy následoval vyhazov. Z gymnázia přesto odcházela s hlavou vztyčenou a jako jedna z mála členů a členek tehdejšího pedagogického sboru si zachovala čistý šít.

Čekal ji však život bez milované práce, která ji naplňovala. Přesto ve svém vzdoru pokračovala dál. Vdala se, narodil se jí syn a zároveň překládala z němčiny samizdatové knihy. S manželem také přepisovala znění Charty 77 a jezdila na protikomunistické demonstrace.

Režim jí to ale neodpustil a ponižoval ji podřadným zaměstnáním, finanční tísní i policejní perzekucí, ale nikdy ji nezlomil. Přesto Jiřina Čechová otevřeně přiznává, že jí někdy bývalo těžko.

Během sametové revoluce se aktivně zapojila opět do společenského života, pracovala v Občanském fóru a mohla se konečně vrátit mezi studenty.

Na gymnáziu působila až do…

Celý článek najdete v aktuálním vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *