Vánoční běh, kocour Mikeš, zabijačka, program znojemského adventu odtajněn

Znojemská radnice ve spolupráci se Znojemskou Besedou odtajnila program znojemského adventu. A je na co se těšit. Kromě tradičních koncertů, venkovního kina a průvodu čertů, se lidé mohou těšit na novinky v podobě zabíjačky, kocoura Mikeše a dalších motivů Ladovské zimy. Ta se pro letošní rok stala hlavním motivem znojemského adventu a zakopávat o ni budeme na každém rohu. Na Mikulášském náměstí nebude chybět tradiční ohrádka s ovcemi, na Horním náměstí kluziště a v nově otevřené Enotéce v prostoru bývalého pivovaru jmelí pro zamilované. Celý program odstartuje poslední listopadový den vánočním během.„Program je velmi bohatý, kromě maskota kocoura Mikeše, kterého budou moct návštěvníci potkávat během celého adventu, bude ve městě ohlašovat půlnoc ponocný. Obě postavy tak vystoupí z obrázků Josefa Lady, jehož vybraných patnáct děl vystavíme ke zhlédnutí ve spodním sále Znojemské Besedy. V turistickém informačním centru bude možné si zakoupit jedinečné suvenýry s motivem Ladovské zimy,“ zmínil ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Stejně jako v minulých letech, i letos Znojmo pořídilo dva vánoční stromy, na Horní a Masarykovo náměstí, slavnostní rozsvícení se ale týká jen jižněji položeného.

„Oficiální zahájení adventu proběhne prvního prosince v 16.45 hodin na Masarykově náměstí, kde slavnostně rozsvítíme vánoční stromeček. Při té příležitosti vystoupí zpěvák Petr Kolář se znojemským dětským pěveckým sborem Libohlásek,“ nastínil místostarosta Znojma Karel Podzimek.

Z dalších kapel ve Znojmě vystoupí Ondřej Ruml, Bohuš Matuš s Magdou Malou, nebo třeba místní uskupení Jazzy Talking, Paroháči a Lucrezia.

„Zajímavostí bude vystoupení černošské hudby gospel v podání české kapely Skyey Gospel. Po loňském úspěchu jsme se rozhodli do hlavního programu zařadit i místní skupinu Katapult revival. Z kostelních hudebních produkcí je připravený koncert v chrámu svatého Mikuláše v podání Pěveckého sdružení Vítězslava Nováka, dále zde zahraje také Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. V kostele Nalezení svatého Kříže na České ulici vystoupí Znojemský komorní sbor,“ vyčetl Koudela.

V programu znojemského adventu nechybí ani zimní kino, které během devíti promítacích dnů nabídne pohádky Hrátky s čertem, Hurvínek a kouzelné muzeum, Čertoviny, Kocour v botách, Příběh žraloka, nebo také Grinch.

„V minulých letech nás překvapil velký zájem, takže jsme se rozhodli pokračovat a zařadili jsme i dopolední promítací časy, které navštěvují nejčastěji mateřské a základní školy,“ vysvětlil Koudela.

K adventu neodmyslitelně patří Čert Mikuláš a Anděl. Znojemský advent chystá hned dvě akce s nimi spojené.

„Ve čtvrtek pátého prosince se mohou všechny děti těšit na klasické české čerty, kdy na Masarykově náměstí bude pekelná sešlost a andělské nebe. A kdo má pro strach uděláno, může se těšit třináctého prosince na rakouské čerty známé jako Krampusáci, kteří budou procházet městem,“ zmínil Podzimek.

Jednou z novinek bude také zabíjačka, kterou ocení především dospělí. Ti nejmenší se mohou těšit na tradiční dětské dílničky, kde si budou děti moct vyrobit ozdoby.

„Sedmého prosince využijeme prostoru masny na Masarykově náměstí a zveme všechny na městskou ladovskou zabíjačku. Jelikož není možné provést porážku přímo na místě, budou dovezeny již poražené půlky prasat, ze kterých se před lidmi budou vyrábět jitrnice, jelita, ovar a tak dále. Dobově do ladovské zimy bude oblečen i personál, k zakoupení budou i klasické čepice zmijovky,“ uvedl Podzimek.

Celý advent odstartuje vánočním během, který se dá považovat za raritní, jelikož se poběží pouze ve čtyřech městech z celé republiky.

„Povedlo se nám s organizátory domluvit a poprvé k nám dostat populární sérii Night run. Díky tomu se letos poprvé poběží třicátého listopadu Christmas run, kdy běžci mohou běžet vánočním městem. Pro dospělé je nachystaná pětikilometrová trasa a pro děti o čtyři kilometry kratší. Start dětského závodu je v 16.00, dospělí vyběhnou o hodinu později. Vybíhat se bude z Masarykova náměstí, kde bude zároveň i cíl, a byť je trasa krátká, je na ní strmé stoupání Karolininými sady, takže dá zabrat i fyzicky zdatným běžcům,“ zakončila tisková mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Celý program znojemského adventu je k dispozici v informačním centru na Obrokové ulici, případně na internetových stránkách Znojemské Besedy.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *