Vzácný dokument spal třicet let v šuplíku, a nyní vyvolal emoce

Celá léta měli doma schovanou vzácnou kazetu z doby listopadových událostí ve Znojmě Věra a Oto Maškovi. Považovali ji téměř za ztracenou. Teď ji objevili a rozhodli se kazetu vytaženou po letech ze šuplíku poprvé v podrobnějším provedení představit veřejnosti. Díky Pavlu Maškovi mladšímu, absolventovi zlínské filmové akademie, před třiceti lety natočené záběry a rozhovory ožily v novém zpracování. Nahrávky tehdy pořídil jeho otec, kameraman Pavel Mašek s rodinným týmem a ještě s technikem tehdejšího rozhlasu Jirkou Řezníkem. A na světě je rázem mimořádně vzácný dokument.


 


Snímek tvůrci premiérově promítali v městské knihovně 11. listopadu. Vše se stihlo tak akorát při příležitosti třicátého výročí revoluce. Jako kdyby tu shodu náhod někdo nahoře zařídil.

„Všechny ty události nás tenkrát prostě vyburcovaly k tomu, abychom vyšli do ulic a vše zaznamenali. Dodnes pamatuju, že byl velký mráz. Mělo to vliv i na sníženou kvalitu zvukového záznamu při demonstraci u lázní. O den později 27. listopadu, když jsme točili generální stávku a projevy na tehdejším náměstí Míru, se už filmovalo lépe,“ popisuje Věra Mašková.

V dokumentu se objevují některé známé tváře, jen mladší o třicet let. Mezi demonstrujícími v první řadě stál třeba současný cestovatel Bronislav Mikulášek, protestů se účastnila i učitelka a výtvarnice Olga Filová. Oba se přišli na premiéru filmu do městské knihovny podívat.

„To bylo tenkrát jak první láska,“ zavzpomínala po promítání Olga Filová. „Pořád slzy v očích, sledovali jsme televizi, rozhlas, noviny. Jsem šťastná, že jsme to mohli prožít. Když v tom filmu vidíte, jak na náměstí jsou všichni zajedno, jací jsou kamarádi, slušní a pravdymilovní…  To už se tak honem nestane. Už tolik netáhneme za jeden provaz, začíná se nám spíš trošku rozmotávat. Je mi to líto,“ řekla Olga Filová.

Jaké emoce bude film o sametové revoluci ve Znojmě vyvolávat za dalších třicet, padesát let, nedokáže nyní nikdo odhadnut. Jedno je ale jisté. Události znojemského sametu nezůstanou teď už jen ve vzpomínkách pamětníků.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *