Důstojný náhrobek děti z Oleksovic stále nemají

Tři děti, které tragicky zahynuly loni v březnu při požáru domu v Oleksovicích, stále nemají náhrobek. Pohřbeny jsou v Prosiměřicích. Nejmladší oběti byl rok, nejstarší devět let. Požár tehdy vypukl v noci ve starším domě kvůli elektrickému přímotopu. Cizí zavinění nebylo prokázáno. Po více jak roce a půl po neštěstí se teď snaží důstojný náhrobek získat spolek Nebuďme lhostejní transparentní sbírkou.


Po požáru podle Svatavy Dudeškové lidé udělali z matky děti to nejhorší stvoření na světě: „Lynčovali ji na sociálních sítích a vymýšleli si různé verze, jak to podle nich bylo, že děti zanedbávala, bila, že jí je měla sociálka odebrat, že dům zapálila a děti zamkla v hořícím pokoji, aby se jich zbavila, a podobné lži.“ Na jejich hrobě se stále objevují květiny a plyšové hračky; foto: Svatava Dudešková

Spolek iniciovala Svatava Dudešková ze Znojma, která zná maminku dětí a znala i děti samotné. Organizovala i jejich pohřeb. „Maminka na to neměla sílu a téměř nic si z něj ani nepamatuje. Vše prý před očima u hrobečku měla černé a vybavuje si jen zpěv kněží, z nichž jeden stál za ní a podpíral ji.

Před osudným ránem, kdy požár vypukl, žily děti se svou maminkou v rodinném domku prarodičů. Byli spokojeni a šťastní. Maminka pracovala jako servírka v restauraci. Vždy když byla v práci, tak malá Anička chodila za ní po škole do práce udělat si úkoly a pozdravit i tety v kuchyni,“ říká Svatava Dudešková o tragedii, kterou podrobně popsala na svém facebookovém profilu. Maminka dětí podle ní peníze v tuto chvíli na pomníček nemá. „Znojemská Charita sice udělala sbírku, kde se vybrala velká suma, avšak to všechno připadlo na opravy domu a vybavení. Charita doporučila část peněz na pomníček neinvestovat,“ tvrdí Svatava Dudešková.

Tato fakta potvrdil i ředitel charity Evžen Adámek s tím, že byli především v kontaktu s babičkou, která se do domu vrátila. Toho, kdo by zastřešil sbírku na náhrobek, Svatava Dudešková dlouho nemohla najít. „Spolek Nebuďme lhostejní je až ze Zlína. Všude jinde říkali, že po smrti už lidem nepomáhají. Jenže pro ty tři andílky, které bohužel vzal požár, je to to nejmenší, co pro ně ještě můžeme udělat,“ říká smutně Dudešková.

Matka zahynulých dětí se z místa neštěstí odstěhovala. „Nebydlí ani v Prosiměřicích, ale jinde kousek od Znojma s novým přítelem. Paní Svatava Dudešková mi řekla, že už má vypracovanou podobu pomníku a hledá i peníze na desetiletý pronájem hrobu,“ dodává Jiří Lukeš, starosta Prosiměřic. Celá investice vyjde na 72 000 korun. Lidé mohou přispívat na účet číslo 2601707318/2010.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *