Koho pošleme příští rok do Senátu?

Tato otázka už nějaký čas probublává zdejším prostorem, aniž bychom na ni dostali jasnou odpověď. Strany hledají své kandidáty a jejich představitelé nezřídka krčí bezradně rameny. Přitom je nejvyšší čas.


Pavel Kovařík

Volby, které rozhodnou o senátorovi za znojemský region na příštích šest let, se přitom konají už za necelý rok. Po republice z jiných senátních obvodů zaznívají jména kandidátů, z pohledu předvolebních kampaní je už za pět minut dvanáct. Vypadá to, jako by naši lokální politici zůstávali v polospánku na zdejší periferii, protože do centra je to daleko – a jako by se nás vlastně nadcházející volby ani netýkaly. Dá se z toho rádiového ticha něco vyčíst? Myslím, že ano.

Současný senátor Pavel Štohl by určitě rád svůj mandát obhájil. Jenže podle všeho přichází o stranickou půdu pod nohama. V uplynulých letech se totiž v Senátu nejednou vymezil proti ČSSD, za kterou byl zvolen. Jeho aktivity během volebního období byly také spíše skromné.

Můžeme tedy očekávat, že onu pověstnou fangli zdvihne současný znojemský starosta, člen ČSSD, Jan Grois. Vždyť už nějaký ten týden systematicky objíždí hasičské závody a společenské akce v regionu. Už pro jeho aktivitu by mi proto podpora jeho spolustraníků přišla logická, třebaže značka ČSSD momentálně zrovna nejatraktivnější není.

V tomto směru se proto otevírá šance pro ANO, které je však ke své smůle dost nevýrazné a místní stranická buňka jako by spanilou jízdu Andreje Babiše využít nedokázala. V podstatě u nich vidím  tři scénáře. Buď se kandidatury se ctí ujme znojemský místostarosta Jan Blaha, nebo draftují nezávislou osobnost – kupříkladu bývalého ředitele nemocnice Miroslava Kavku, jenž by onou osobností mohl s přehledem být, anebo si nechají vnutit někoho z centrály, jako tomu bylo v nepříliš povedeném případě posledních voleb.

Otazník visí nad ODS. Zda-li to zkusí znovu a lépe lékař Karel Podzimek? Bez šancí by podle mě nebyl, byť svou personální rošádou po posledních komunálních volbách jako by z politické scény oznámil odchod.

Otázkou je také zbývající část pravého spektra. Pan Epopej, starosta Moravského Krumlova, člen TOP 09, Tomáš Třetina, který by mohl být důstojnou volbou a slušnou alternativou pro…

Celý článek najdete v aktuální vydání Znojemska na všech novinových stáncích nebo online zde.

Sociolog Pavel Kovařík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *