Alžběta Czakerová oslavila 100. narozeniny

„Je to, jako bych měla svatbu,“ usmívala se Alžběta Czakerová, která oslavila v sobotu 16. listopadu své sté narozeniny.


Alžběta Czakerová s místostarosty Jakubem Malačkou a Janem Blahou (vpravo); foto: -eis-

Do domu s pečovatelskou službou ve Znojmě ji den před výročím přišli popřát i místostarostové Jan Blaha, Jakub Malačka, z Okresní správy sociálního zabezpečení Radmila Michelfeitová a další. Když oslavenkyně dostala výměr o zvýšení důchodu, se slzou v očích uvedla, že si něco takového ani nezaslouží.

„Jsem jako nevěsta,“ řekla, když dostala květiny. Alžběta Czakerová se narodila v Mikulovicích, měla tři sourozence a neměla rozhodně lehký život. Při bombardování jim v Přešovicích, na hranici znojemského a třebíčského okresu, kde žila za války, spadla polovina domu. Byl problém, jak nasytit děti, jichž měla pět.  V životě brala vše s nadhledem a v současné době si pochvaluje, jak se má dobře: „Jsem šťastná, všichni se o mě dobře starají,“

Chválou nešetří ani personál dépéesky. Na svůj věk je na tom zdravotně velmi dobře – přiměřeně vidí, slyší tak, že stačí jen nahlas mluvit, a když je potřeba, s pomocí chodítka se dokáže dobře pohybovat. Když se nechala fotografovat s dvojicí místostarostů, pochvalovala si, jaké má okolo sebe mladíky.

Když ji Jan Blaha upozornil, že už má přes šedesát, usmála se a porovnala jeho věk se svým. Pro ni jsou všichni okolo mladí. Když se dozvěděla o smrti Karla Gotta, s povzdychem řekla: „Takový mladý kluk…“

Co jí nechybí, je rozhodně smysl pro humor, který by mohla rozdávat. Když ji přítomní slíbili, že při příležitosti sto prvních narozenin přijdou opět, konstatovala, že se už moc těší.

Jiří Eisenbruk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *