Milan Samek, vedoucí sportovního úseku FK Znojmo nejen o dívčích týmech a zabudování odchovanců do dospělého fotbalu

„Podzimní část hodnotím celkem pozitivně, co se týče výsledků a předvedené hry. Dorost, starší plus mladší žáci se umístili do třetího místa tabulky svých Krajských soutěží, což považujeme za velký úspěch a jsme za něj rádi. V okresních týmech mladších žáků a přípravek se snažíme, aby se hráči posouvali herně výše.  Velký progres udělal ve starší přípravce ročník 2010 pod vedením trenérů Tomáše Pěnkavy a Martina Procházky, z čehož máme velkou radost a uvidíme, jak se budou hráči posouvat v dalším období,“ řekl na úvod rozhovoru Milan Samek, vedoucí sportovního úseku FK Znojmo.Kolik mládežnických kategorií máte v  FK Znojmo?

Kromě minipřípravky máme mladší a starší přípravku, následují starší a mladší žáci plus dorost. Dále máme dvě kategorie dívek, a to jak mladší žákyně, tak přípravku. Takže celkem 8 kategorii, které hrají pravidelně soutěže plus další kategorie které hrávají své zápasy a turnaje mimo soutěže. Více jak polovinu kategorii máme na úrovni kraje. Ostatní pak na okresní úrovni.

Co se učí úplně nejmenší fotbalisté na trénincích?

U těch nejmenších se snažíme hlavně vyvolat v nich zájem a zápal nejen pro fotbal ale celkově o pohyb a kolektivní sport. Na prvním místě je hlavně naučit je mít rádi sport jako takový a snažit se vyvolat v nich radost z této činnosti. Nejdůležitější je pak to, aby se na každý další trénink opravdu těšili.

Od sezony 2018/2019 bojují na hřištích i dívky. Kdo a proč přišel s tím, že se vytvoří tým dívek?

Dívky se v našich kategoriích objevovaly již dříve a nebylo jich málo, hrávaly však převážně společně s klukama. Když k nám před několika lety přišel Pavel Kučma a říkal mi, že jeho snem je vytvořit tým dívek. K tomu jsme se postupně dopracovali, a dá se říci, že si tím v našem klubu svůj sen splnil. Dnes již máme dvě kategorie dívek mladší žákyně a přípravku. Musím zmínit, že se o tyto kategorie starají opravdu velmi dobře, a to nejen Pavel Kučma, ale celý tým spolupracovníků jako paní Jiřina Veselá, Jan Šmerda a Kamil Lavingr. Navíc jsme moc rádi, že patronkou těchto dívek je naše nejlepší odchovankyně Andrea Stašková z Juventusu Turín, která děvčata často navštěvuje, fotbalově podporuje, radí jim a pomáhá při tréninkových jednotkách.

Starší žáci jsou o tři body druzí. Patří mezi sezonní cíle postup do krajského přeboru st. žáků?

Postup určitě není prioritou. Jsme moc rádi, že atakujeme nejvyšší příčky, protože tento ročník starších žáků je opravdu kvalitní, což se projevuje na samotných výsledcích. Je zde vidět dobrá práce naších předchozích trenérských kolegů Pavla Kučmy, Hynka Rytíře a Martina Prycla, kteří většinu těchto hráčů vedli přede mnou. Krajská soutěž je pro nás jako klub momentálně maximum, i když si myslím, že tento ročník by se určitě v Krajském přeboru neztratil.

 

Kolik tréninků týdně mají týmy FK Znojma?

Většina mládežnických týmů trénuje 2x v týdnu některé kategorie mají i  3x v týdnu.

Jaký tým je podle vás výsledkově i herně nejlepší?

Výsledkově a herně byl v poslední době asi nejlepší ročník 2009. Ten vyhrával většinu turnajů v rámci Jihomoravského kraje jak na úrovni krajských přípravek tak ostatních turnajů. Vrcholem pak byla účast na celorepublikovém finále Ondrášovky Cupu do, kterého jsme se probojovali přes dva kvalifikační turnaje, kde jsme za sebou nechali několik týmů fotbalových středisek a probojovali se mezi elitu 24 nejlepších týmů v republice jako Sparta Praha, Slávie a další. To bezesporu považujeme za náš největší klubový úspěch v mládežnických kategoriích hlavně proto, že tým byl poskládán jen z našich odchovanců, kteří zde hrají od svých 4-5 let. Navíc Nicolas Vašíček byl vyhlášen nejlepším hráčem celého Ondrášovka Cupu.  O většinu těchto hráčů ročníku 2009 je zájem v jiných klubech. Adam Vyroubal je jeden z těch, který už v tomto věku přestoupil do Zbrojovky Brno a věřím, že o něm v budoucnu určitě uslyšíme.

Jakou podporu cítíte ze strany rodičů? Pomáhají vám?

Podporu cítíme od většiny rodičů. Hlavně v přípravkových kategoriích nám tatínci hodně pomáhají. Když se však dívám na všechny naše trenéry mládeže, jsou to převážně tatínci, kteří se zapojili do trénování a stali ze z nich pro nás dnes již nepostradatelní trenéři našeho klubu. Jsem za to opravdu moc rád a touto cestou bych jim chtěl velmi děkovat za práci, kterou zde odvádějí.

Jsou někteří dorostenci, kteří si už odbyli svoji premiéru v dospělém fotbale?

Těch dorostenců je určitě několik, protože filozofií našeho klubu je zapracovávat co nejvíce našich odchovanců do dospělého fotbalu. Sami však vidíme, že je to běh na dlouhou trať. Když se podíváme, tak dnes hrají za muže dorostenci již mezi 16-17 lety jako třeba Šimon Servít, Ota Škubal, Václav Morkus dále pak hráči věku 18 let jako Balík, Wrana, Čech, Železný, Neumann, takže těch dorostenců je opravdu hodně.  Z předchozích dorostenců nastupují pravidelně za muže hráči Blažíček, Pěnkava, Krejčí, Rehberger, Lehocký, takže je určitě vidět snaha začlenit co nejvíce těchto hráčů do fotbalu dospělých.

Nábory do týmů probíhají vždy mimo sezonu nebo mohou noví hráči přicházet i v průběhu?

Nábory jako takové neděláme, noví hráči k nám přicházejí v průběhu sezony.

Chtěl byste něco zmínit na závěr našeho rozhovoru?

Chtěl bych poděkovat všem našim trenérům od dospělých až po naší minipřipravku za to, co všechno dělají pro své svěřence a náš klub. Hlavně proto, že v dnešní uspěchané době věnují svůj drahocenný čas dětem.

Zvláštní poděkování patří bezesporu dvěma lidem, a to prezidentovi Ladislavu Berkovi za to, jak zajišťuje fungování celého klubu hlavně po finanční, sportovní a materiální stránce. Všichni naši mládežníci trénují na výborně připravených travnatých plochách, navíc v zimě budeme moci využívat nově vybudované hřiště s umělým povrchem, což považujeme za další významný milník našeho klubu. Další zvláštní poděkování patří našemu webmasterovi Martinu Bendovi, který se již dlouhá léta stará na velmi vysoké úrovni o naše webové stránky, které mají velkou kvalitu a návštěvnost a díky nimž se nejen naši fanoušci a příznivci dozvídají informace o našem klubu.

Chtěl bych vám poděkovat za rozhovor a popřát mnoho sportovních úspěchů.

Pavel Cihlář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *