Povídání s Milošem Grycem

Ahoj Miloši, letošní atletická sezona již skončila. Je čas bilancovat. Co se povedlo – co ne?Začal bych tam, kde jsme vloni skončili – sezonu 2018 ukončilo zranění ramene. Pasivní léčení nebylo úspěšné. Přes vynechání všeho, co způsobovalo bolest, za půl roku nebyl žádný pozitivní posun. Nicméně sezona začala bez toho, že bych mohl trénovat svoji nejlepší disciplínu hod diskem, o to víc jsem se věnoval hodu břemenem a kladivem. Na druhé straně pozitiva – byl jsem na mistrovství ČR v hale první v hodu diskem a břemenem, na halovém mistrovství světa v Polské Toruni jsem získal stříbrnou v hodu břemenem a čtvrté místo v hodu diskem. Na mistrovství ČR v červnu ve Svitavách jsem vyhrál hod břemenem, byl druhý v hodu kladivem a třetí v hodu diskem. V mezinárodním šestiutkání – Česko, Maďarsko, Rakousko, Chorvatsko, Slovinsko, Švýcarsko – jsem byl druhý v hodu diskem a sedmý v hodu kladivem. Následovaly Evropské veteránské hry v Turíně, kde jsem vyhrál hod kladivem a byl druhý v hodu diskem a vrhu koulí. Vrchol letošní sezony 2019 bylo mistrovství Evropy v Benátkách. Tam jsem obsadil čtvrté místo v hodu kladivem, druhé místo v hodu břemenem, třetí místo v hodu diskem a ve vrhačském pětiboji. Posledním důležitým závodem bylo mistrovství republiky ve vrhačském pětiboji, kde jsem zvítězil v kategorii nad šedesát let. Za největší úspěch považuji úspěšnou operaci utržených šlach v rameni 3. 10. na znojemské ortopedii profesora Harta, kterou provedl MUDr. Komzák za asistence doktora Raka…

Miloši, blahopřeji ti k úspěchům v Česku i Evropě. Jak se ti vlastně celou sezonu sportovalo se zraněním – utrženýma šlachama v rameni ruky, která hází diskem, břemenem….

Špatně. Když neodhodíš oštěp, nemůžeš trénovat disk, tak je to smutný. Vzpažení a rotace jsou bolestivé a pohyb až nemožný…

Přesto, že jsi byl zdravotně indisponován, dokázal jsi nejen sbírat medaile, ale i hodnotné výkony… V kterých disciplínách?

U disciplín, které nejsou dosaženy nářadím příslušným pro moji kategorii (M70) se nevedou české rekordy, ale jen nejlepší české výkony. Mně se podařilo dosáhnout nejlepšího českého výkonu:

kladivo 7,26 kg

kladivo 6 kg

disk 1,5 kg

břemeno 15,88 kg

břemeno 11,32

břemeno 9,08.

Ještě bych se vrátil ke světovým soutěžím v Polsku a Itálii. Co konkurence – roste? Oblíbenost soutěží masters?

Na MS v Polsku bylo obsazení tradiční. Největší soupeři byli domácí, mezi které jsem se vklínil. Pokud se týká ME na dráze v Itálii, konalo se na třech stadionech. V hodu břemenem jsem si vytvořil osobní rekord o půl metru, v hodu diskem jsem dosáhl výkonu, který mi umožnilo zranění. V hodu kladivem jsem v lijáku potvrdil tabulkové předpoklady. Ve vrhačském pětiboji jsem po čtyřech disciplínách z šestého místa díky dalšímu zlepšení v hodu břemenem vybojoval bronzovou medaili. Co se týče účasti na světových veteránských soutěžích je vidět progres v účasti i výkonnosti, zejména v nejmladších a nejstarších kategoriích.

Co bys rád řekl závěrem?

(zamyšlení) Člověk nemusí vyhrávat, ale je potřeba být zdravý a hýbat se… (úsměv)  Jedno podporuje druhé…

Miloši, díky za rozhovor.

Libor Duchoň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *