Hledá se vánoční stromek

ZNOJMO  Sucho, nepřízeň počasí a pochopitelně onen proklínaný kůrovec. Stávající klimatické změny zkrátka citelně ohrožují rovněž nadcházející znojemský advent. Město Znojmo dosud postrádá vhodný vánoční strom, který už léta tvoří tradiční součást zdejšího adventu. Vánoční strom dosud neexistuje, ani ten menší, který je určen pro Masarykovo náměstí, ale ani ten větší pro náměstí Horní. Doposud se totiž nenašel žádný vhodný. Jehličnany v blízkém okolí se sice vyskytují, nicméně jsou málo kvalitní. Mají přeschlé větve nebo navíc také nekvalitní špici. Městský úřad se proto obrátil na občany, kteří by mohli v této věci pomoci.


foto: -eis-

„Hledáme jehličnaté stromy, které budou zdobit Horní a Masarykovo náměstí v době adventu. Radnice proto oslovuje občany Znojma nebo obcí v okolí vzdálených do třiceti kilometrů, kteří mají v úmyslu takové stromy kácet,“ vyzývá mluvčí Zuzana Pastrňáková.

Město stromy na vlastní náklady pokácí a ještě odveze. „Majitelům stromů tak odpadnou starosti. Jejich dar navíc přispěje vánoční atmosféře ve Znojmě,“ doplnila tisková mluvčí.

Vhodné jsou smrky, jedle nebo stříbrné smrky. Vysoké by měly být mezi deseti až patnácti metry.

V této nezáviděníhodné situaci jsme se ovšem neocitli jenom my ve Znojmě. Podobnou výzvu už zveřejnila také radnice v Boskovicích. Na jižní Moravě, kde se obecně jehličnanům nedaří tak, jako v jiných chladnějších regionech, bude v budoucnu možná takových situací přibývat.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *